Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Скатов по пътя към осемхилядника Канчендзьонга в Хималаите


Най-добрият български алпинист Атанас Скатов разказа в предаването „Днес“ на Радио Благоевград за трудния път към връх Канчендзьонга в Хималаите, който той изкачи през май -  висок 8586 метра. Това е третият по височина връх от всички 14 осемхилядници  в хималайската корона, към която се стреми алпинистът. От тях той е изкачил 7, а буквално след дни тръгва отново по дългия път към поредните 8-хилядници – Гашербрум 1 и 2.

Снимка
 

  „Трудностите бяха комплексни, защото Канчендзьонга е много отдалечен, дълго време се върви към базовия лагер, тръгва се от много ниска денивелация – само 1000 метра, а базовия лагер е на височина 5 500 м. Дълго е и разстоянието от последния лагер до върха и е с голяма денивелация, като последната част е скално катерене“ – каза Атанас Скатов. Според мнението на всички алпинисти, които са го покорили,  това е най-трудния за изкачване връх. Заболяването му на 3 пъти по пътя към върха е осуетило желанието му да го превземе  без кислород. Останал е на самия връх  около 40 минути - снежна част около 40-50 кв. м. с много лека денивелация. Описа изключително красивата гледка от върха, който е в много чист район. 

Снимка

Канчендзьонга е свещен връх за Непал и Индия, но поради многото загинали алпинисти, от индийската страна е забранено изкачването му.  СнимкаАтанас Скатов, който е веган, определи храната като перфектна, залагал е предимно на плодове и зеленчуци. Подчерта и работата на шерпите, които поставят парапетите към върха, а в момента без помощта на шерпи е невъзможно изкачването на върховете в Хималаите.  

Алпинистът призна, че е изпитвал чувство на страх в единични случаи, които са критични. По принцип обаче, ако един алпинист изпитва страх е по-добре да не тръгва, защото критичните ситуации са на всяка крачка - каза той. „Най-много ме вълнува, че унищожаваме природата и планетата, защото замърсяванията са в глобален мащаб. В голямата си част сме консуматори, изчерпват се природните ресурси, изсичат се гори, питейната вода намалява“ - каза Атанас Скатов и призова всички хора да проявят разум и да дадат своя принос за опазването на природата. 

Живописния разказ на Атанас Скатов можете да чуете в звуковия файл

  Екипът на Радио Благоевград пожелава здраве и на добър път на Атанас Скатов по дългия и труден път към Гашербрум 1 и 2!

Снимка

Още снимки можете да видите в галерията




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00