Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Скатов по пътя към осемхилядника Канчендзьонга в Хималаите


Най-добрият български алпинист Атанас Скатов разказа в предаването „Днес“ на Радио Благоевград за трудния път към връх Канчендзьонга в Хималаите, който той изкачи през май -  висок 8586 метра. Това е третият по височина връх от всички 14 осемхилядници  в хималайската корона, към която се стреми алпинистът. От тях той е изкачил 7, а буквално след дни тръгва отново по дългия път към поредните 8-хилядници – Гашербрум 1 и 2.

Снимка
 

  „Трудностите бяха комплексни, защото Канчендзьонга е много отдалечен, дълго време се върви към базовия лагер, тръгва се от много ниска денивелация – само 1000 метра, а базовия лагер е на височина 5 500 м. Дълго е и разстоянието от последния лагер до върха и е с голяма денивелация, като последната част е скално катерене“ – каза Атанас Скатов. Според мнението на всички алпинисти, които са го покорили,  това е най-трудния за изкачване връх. Заболяването му на 3 пъти по пътя към върха е осуетило желанието му да го превземе  без кислород. Останал е на самия връх  около 40 минути - снежна част около 40-50 кв. м. с много лека денивелация. Описа изключително красивата гледка от върха, който е в много чист район. 

Снимка

Канчендзьонга е свещен връх за Непал и Индия, но поради многото загинали алпинисти, от индийската страна е забранено изкачването му.  СнимкаАтанас Скатов, който е веган, определи храната като перфектна, залагал е предимно на плодове и зеленчуци. Подчерта и работата на шерпите, които поставят парапетите към върха, а в момента без помощта на шерпи е невъзможно изкачването на върховете в Хималаите.  

Алпинистът призна, че е изпитвал чувство на страх в единични случаи, които са критични. По принцип обаче, ако един алпинист изпитва страх е по-добре да не тръгва, защото критичните ситуации са на всяка крачка - каза той. „Най-много ме вълнува, че унищожаваме природата и планетата, защото замърсяванията са в глобален мащаб. В голямата си част сме консуматори, изчерпват се природните ресурси, изсичат се гори, питейната вода намалява“ - каза Атанас Скатов и призова всички хора да проявят разум и да дадат своя принос за опазването на природата. 

Живописния разказ на Атанас Скатов можете да чуете в звуковия файл

  Екипът на Радио Благоевград пожелава здраве и на добър път на Атанас Скатов по дългия и труден път към Гашербрум 1 и 2!

Снимка

Още снимки можете да видите в галерията




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45
Василиса Валеова

Стратегията за образованието в Благоевград е важна, но има слабости при събирането на информация

Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..

публикувано на 08.07.25 в 11:22
Проф. д-р Желязко Арабаджиев

Благоевград може да се превърне в академичен център по онкология

Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата  „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на  Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..

публикувано на 08.07.25 в 10:47
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06