Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След като изчезнаха родните зеленчуци, ред е и на българската риба


Аквакултурата е най-бързо развиващият се сектор в производството на храни в световен мащаб. Според експертите в този бранш, се очаква в най-близко бъдеще той да надхвърли световните естествени рибни запаси като главен източник на морска храна. Тази тенденция от своя страна предолага, че по-голяма част от консумираната от нас морска храна да се развъжда в стопанства. Независимо от това аквакултурата остава учудващо неизвестна за много хора извън отрасъла. А у нас проблемите в сектора се задълбочават.

Сектор „Рибарство и аквакултура“ има важно значение не само за българското земеделие, но за националната икономика като цяло. Освен, че способства за опазване на околната среда, като защитава биоразнообразието на водните екосистеми в България, той подпомага възстановяването и поддържането на запасите на ценни видове риба в естествените водоеми.

На практика обаче, този важен стопански сектор има все още неизползван потенциал за развитие и създаване на допълнителни работни места.

С какви проблеми се сблъскват рибовъдните стопанства у нас; и как се поддържа тяхната безопасност при обилни валежи –  в следобедния блок на Радио Благоевград на 4 юни, водещата Бойка Браткова разговаря с концесионера на язовир "Стойковци" край благоевградското село Логодаж, Милен Алексиев. (чуйте звуковия файл)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва да подкрепим декларацията на общините от Кюстендилска област

Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил.  Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..

публикувано на 29.11.24 в 09:33

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10