Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Лаймска болест и Марсилска треска са двете най-разпространени кърлежово предавани болести в страната

д-р Магдалена Баймакова


„Лаймската болест и Марсилската треска са двете най-разпространени болести в нашата страна и трябва да ги познаваме, да имаме повишено внимание, особено през лятото, когато има разпространение на кърлежи, а те са основния вектор за патогените, предизвикващи тези 2 заболявания. Те са 2 съвсем различни заболявания, а това, което ги обединява са кърлежите, които са необходими за трансмисия на патогените. Хубавото е, че подлежат на терапия и имат добър изход при навременно и адекватно поведение“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от ВМА - София.

Снимка  По думите на д-р Баймакова при Марсилската треска след кратък инкубационен период около седмица, се появяват симптоми на температура, общо неразположение, появява се и характерен обрив. При Лаймската болест има по-дълъг инкубационен период, може и след около месец да се появят симптомите, които не са свързани с висока температура. При Марсилската треска обривите са разпространени по цялото тяло, докато при Лаймската болест само в началото на инфекцията има характерен обрив, на следващия етап е възможна появата на други по-дребни еритемни плаки по цялото тяло. При Марсилската треска на мястото на ухапването от кърлежа се появява черна точица с размери около 10 мм, което е т.нар. входна врата. Клиничното протичане е доста тежко, наложителна е незабавна хоспитализация на пациентите, те са в увредено общо състояние, най-малкото заради високата температура и интоксикацията, тежко главоболие. Има засягане на централната нервна система, стягане на сърцето, черен дроб, бъбреци, стави. Със започване на навременна терапия състоянията се овладяват много бързо.

  Има значение и времето, в което кърлежът е престоял в тялото. Колкото е по-дълъг периода, толкова по-висок е и риска от заразата. Но трябва да се знае, че не всички кърлежи са инфектирани с тези патогени. Важни са клиничните симптоми при всеки пациент. Да не се  изпада в крайност, че всяко ухапване е равно на болест.

  Д-р – Баймакова, главен асистент в Катедра Инфекциозни болести във ВМА препоръча след всяка разходка сред природата да оглеждаме внимателно тялото си. Да не се изпада в паника, а да се търси специалист.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38

Наплив на екскурзианти от София за въжения парк край Благоевград

Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото  горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

 „Мегалитни паметници и култови практики“ събра учени от цял свят в Югозападния университет

Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..

публикувано на 09.07.25 в 15:34

Жителите на Благоевград се оплакват от ценови скокове в лекарствата и хитринки на търговците

Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..

публикувано на 09.07.25 в 14:12

Как да реагираме при среща със змия

С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..

публикувано на 08.07.25 в 11:45