„Скулптурата е направена през 1987 година, за да бъде поставена на жп гарата в Благоевград и затова я нарекох „Движение“, защото символизира движещия се човек и неговите три основни състояния-когато ходи, лежи и седи“ - коментира авторът Павел Койчев.
„След решение на общинското ръководство и по волята на народа ги махат от гарата и отиват в депото в Покровник, където стоят до 1992 г. След това, те са поставени пред Галерията за чуждестранно изкуство в София, като част от експозицията на Павел Кочев, където остават 2-3 години. След това, по решение на Община Благоевград, фигуралната композиция е поставена там, където е сега, в площадното пространство между сградите на РЗИ, театъра и АУБ“ - обясниха на пресконференцията Павел Койчев, Георги Лозанов и Христина Шопова.
„Много трудно е една пластика, едни фигури, да удържат на външното пространство, т.е. пространството да не ги изяде. Според мен, това не се е случило с композицията „Движение“. Като се убедих, че ръководството на общината и обществеността нямат нищо против фигурите да останат в площадното пространство, аз реших, да изтеглим фигурите 20-25 метра напред към площада и да ги прекомпозирам“ - коментира още скулптурът Павел Койчев.
Преди броени дни е бил възстановена тоягата, която държи в ръка една от фигурите, защото от години тя е липсвала. Роди се и идеята да бъде поставена и информационна табела, която да разказва за монумента.
„Приемам преместването на фигурите „Движение“, като движение напред за Благоевград и неговото развитие“ - коментира Христина Шопова, зам.-кмет в община Благоевград.
Жителите на областния център приемат със смесени чувства преместването на композицията. Според част от тях, това е добра идея, защото така, композицията не се вижда много добре. Според други, сегашното място на монумента е добро, а и преместването му с помощта на тежки машини, би увредило наскоро реновираните плочки в площадното пространство на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева в звуковия файл
Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто направление е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..