Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма спекула с цената на черешите

   „Категорично няма никаква спекула с цената на черешите. Има недобра търговска практика, което се наблюдава като явление вече доста време. Има едно предлагане на череши с недобра логистика, недобре подбрана реколта, недобре пакетирана, без никаква мисъл, как ще стигне до крайна реализация, от там идва по-ниската цена. Това се наблюдава специално в кюстендилско през последните 20 години“ - коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Така, той обясни голямата разлика в изкупната и пазарната цена на черешите тази година. 

Владимир Иванов

В района на Кюстендил, в момента черешите се изкупуват на цена от 60 до 80 ст., а на пазара се продават от 2 до 5 лева за килограм. Според Владимир Иванов, причина за тази по-ниска цена е и неособено доброто качество на част от черешовата реколта.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов - > 


  Според кюстендилските производителите, нелоялната конкуренция на гръцките череши, които идват на българския пазар на много по-ниски цени, е основната причина за ниската цена родната продукция.

Снимка  Кирил Димитров отглежда над 100 декара череши в кюстендилско и въпреки, добрата реколта тази година твърди, че трудно ще излезе на печалба. Според него, прекупвачите държат ниски цените, защото внасят евтини гръцки череши, чиято себестойност е много по-ниска от тази на българските. „Знаем, че за разлика от България, субсидията в Гърция за обработка на декар череши е няколко пъти по-висока от българската. След като стигнат до пазара обаче, българските череши, които са с много по-добро качество от гръцките, се продават на двойно по-високи цени. Държавата също трябва да стимулира това производство, като отпуска субсидии и като създаде преработвателни предприятия“-категоричен е Димитров.

Подробностите можете на чуете в репортажа на Ангел Павлов - > 


  На пазара в Благоевград килограм череши се продава от 2 до 5 лева-установи репортерската проверка на Бойка Браткова. Според търговците, цените на черешите и ягодите тази година са нормални и зависят от качеството.  

  „Производството на сладките плодове изисква разходи, които трябва да бъдат отразени и в цената“-категорични за производителите.

  Според част от потребителите, цените са нормални и не ги притесняват. „Който има пари купува, който няма, не купува“ - категорични са купувачите.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Бойка Браткова - > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сладки "Истории от бабината кухня" ни запознават с традициите и обичаите в България

Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта.  А независимо..

публикувано на 10.02.25 в 14:46

С питка и мед посрещнахме празника на пчеларя в Радио Благоевград

С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..

публикувано на 10.02.25 в 13:43

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15