Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятото в планината. Планинските спасители съветват – Не тръгвайте без подходяща екипировка и заредени мобилни телефони

Снимка: Радио Благоевград

„Планината не е опасна за туристите. Опасно е разбирането им за това какво трябва да правят, предприемайки планински преходи“. Това каза в интервю за Радио Благеовград планинският спасител Георги Ботев. По думите му нещастните случаи стават при подценяване на метеорологичните условия. Той посочи като пример пореден случай с турист в планината. През миналата седмица в района на Рилския манастир чуждестранен турист се е загубил. Той е бил неподходящо оборудван, без навигация. При падналия дъжд в района е бил премръзнал, мокър и неориентиран. Нашите гори са непроходими, има стръмни дерета и при липса на ориентири, човек може да попадне в трудна ситуация, предупреди Георги Ботев. Той посочи като причина за бедстващи туристи в планината и лошата маркировка. На много места тя не се поддържа и това е предпоставка за затрудненото придвижване на туристите.

На територията на НП “Рила“ маркировките се поддържат и са в добро състояние, информира експертът Стефан Кирилов. Той заяви, че до момента в дирекцията на парка не са постъпвали сигнали за нарушена маркировка. Екипи обикалят туристическите маршрути и правят оглед на маркировката, уточни Стефан Кирилов.

И през летния сезон трябва да внимаваме в планината, времето там се променя много бързо. Поради тази причина важна е екипировката и мобилните телефони. Планинските спасители препоръчват на туристите да се застраховат преди да тръгнат към планината. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените статуи вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18