„Изпълнението ще реализираме на два етапа. В първия етап изцяло ще обновим основната сграда. Предвиждаме 30 места за настаняване, ще има конферентна зала, също така и ресторант. Там ще могат да се срещат млади хора от България и Северна Македония, които да обменят идеи, да учат и да се забавляват заедно. Във втория етап на проекта ще сменим бунгалата, които ще могат да поемат капацитет между 70 и 100 човека“, каза за Радио Благоевград кметът на Община Гоце Делчев Владимир Москов. По думите му предстои да бъде изпълнен още един проект по програмата България – Гърция, който предвижда изграждането на Посетителски център до лагера, в който гостите ще се запознават с природата и животинския свят в и около Попови ливади, ще се провеждат и беседи.
Новият младежки център ще може да се ползва с приоритет от младите хора от България и Северна Македония, но ще посреща и по-възрастни гости, които искат да почиват на Попови ливади.
„В момента Агенцията за обществени поръчки ни одобрява процедурата за изпълнение. Ако нямаме обжалване, може да се започне работа още през есента, но най-активно ще се работи през пролетта на следващата година. Важното е, че средствата са осигурени“, каза още Москов. По думите му през лятото на 2020 година обновеният ученически лагер ще може да посрещне първите си гости.
С лагера са свързани много поколения през годините. Гоцеделчевци си спомнят за военните обучения, които са се провеждали през ученическите им години на Попови ливади:
„Това място е емблематично за нас. Има я носталгията. Там детството бе по-истинско. Забавлявахме се, брахме горски малини, ягоди и боровинки. Около лагерния огън споделяхме емоциите си от преживяното всеки ден“.
Местността Попови ливади е обявена за планински климатичен курорт през 1967 г., а от няколко години вече е със статут на село.
„Добри са възможностите за отдих в селото“, категоричен е Владимир Москов, който заяви, че се започва работа по подобряване на инфраструктурата и водоподаването.
„Иска ми се да изградим и малка ски писта, център за игра за деца, както и да развием планинското ориентиране, за което има чудесни условия“, каза още градоначалникът.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..