Лятото е предпочитаният сезон за пътуване и почивка. Освен с плана за весело прекарване, когато тръгваме на почивка, трябва да помислим и за здравето, за да сме спокойни. При пътуване, за да бъде преживяването прекрасно, е важно да се предвидят някои от нежеланите здравословни смущения, които могат да се случат. За да се предпазим от такива рискови ситуации, е редно да заредим пътната си аптечка. Тя е необходима, имайки предвид класическата формулировка от закона на Мърфи, която гласи:
„Ако нещо може да се обърка, то ще се обърка!“
Пътната аптечка невинаги може да бъде спасителен пояс при други рискови за здравето ни ситуации, затова трябва да се информираме и на каква безплатна медицинска помощ имаме право в друго населено място, ако се наложи.
Какви са пациентските ни права, когато сме на почивка обясни Даниела Петкова, говорител на Районната здравна каса в Благоевград.
„Когато през лятото отиваме на море в друго населено място за по-малко от месец, трябва да носим със себе си здравноосигурителната си книжка. Когато ни се наложи да ползваме медицинска помощ, можем да се обърнем към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. Здравната каса заплаща на тези лекари за извършените прегледи на лица, които не са от пациентската им листа“, съобщи за Радио Благоевград Петкова и поясни: „За да не плащаме прегледа, е нужно да предоставим Здравната си книжка. Този лекар може да издаде по своя преценка и направление за специалист, но ако ни се наложи да заплатим за извършения извънредно медицински преглед, задължително трябва да вземем касов бон, защото имаме право да подадем жалба до Здравната каса“.
Ако отиваме в друго населено място за повече от месец, е добре да си изберем временен личен лекар, защото при влошаване на здравословното ни състояние можем да посетим временния си общопрактикуващ лекар, който освен извършване на прегледи, може да даде и направление за специалист или да изпише лекарства по линия на касата. Това разясни Петкова относно здравните услуги, на които можем да разчитаме в друго населено място по време на почивка.
Време е за почивка, но не забравяйте, когато тръгвате към избраната лятна дестинация, да вземете и здравноосигурителните си книжки.
Даниела Петкова можете да чуете в звуковия файл - >
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..