От метеорологична гледна точка летните дни ни предлагат истински предизвикателства. За едни дъждовните периоди са лошо време, за други обаче – възможност да променим стереотипите си в посока промяна на традиционния ваканционен ритъм.
Посещение в музея е едно от нашите предложения за по-различно преживяване през лятото. В музея ще открием и общи неща между Благоевград и Горна Оряховица.
Сградата на Регионалния исторически музей в Благоевград е част от архитектурния ансамбъл на старинния квартал "Вароша". Освен че с външния си облик се вписва добре в градския пейзаж, в своите зали музеят може да запълни една съществена част от ваканционния ни ден.
Историческият музей в Горна Оряховица пък е част от т. нар. културен център на града. Той е отправна точка и към други местни забележителности, ни разказва директорът му Пламен Мадемов.
В Регионалния исторически музей в Благоевград се стремят да привлекат цялото семейство в залите с различни експозиции, категоричен е вр.и.д. Кирил Алексиев.
В тази посока е и дейността на горнооряхвските им колеги. Работата с младите е сред приоритетите.
Съвременните предизвикателства са стимул за разчупване на стереотипите, е мнението на хората от музеите.
А каква е патриотичната връзка между Благоевград и Горна Оряховица може да разберете от звуковия файл - >
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..