Значението на първия контакт за бебето и майката, кърмата като естествена храна за бебето, режим и честота при кърмене, както и правилното поставяне на гърдата и позите, бяха част от темите, по които младите жени научиха повече информация. Лектор на днешната среща в областния център бе Ани Атанасова – акушерка в МБАЛ „Благоевград“, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“ и координатор на Алианса на българските акушерки за Благоевград:
„Много малко са майките, които отказват да кърмят. Най-вече тези, които имат гръдни импланти, но кърменето с такива импланти също е възможно. Като цяло жените имат желание да кърмят. А тези, които срещат затруднения, с наша помощ успяват. Кърмата е в най-добрата опаковка, в най-готовия вид и е най-подходяща за бебешкото тяло. Майката може да даде най-добрата храна за бебето, защото кърмата всеки ден има различен състав. При недоносените деца, ако жената започне да кърми детето, то по-бързо наддава и получава антитела от майката“.
По думите на Ани Атанасова е много е важно новороденото дете да се постави на майчината гърда максимално бързо.
„Новите тенденции са непосредствено след раждането бебето да се постави на гърдата, каналчетата на гърдата излъчват аромат, който действа на бебето и процесът се случва естествено“, допълни още акушерката. Според нея е добре да се кърми поне шест месеца до година и половина.
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..