Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникалният сет барабани "Космическо дърво" на Елица Тодорова вече е патентован на нейно име

6
Елица Тодорова


Певицата перкусионистка Елица Тодорова пише автобиографична книга. В ефира на Радио Благоевград тя разказа, че желанието ѝ да сподели своите житейски и професионални успехи е провокирано от натрупания в годините музикален опит – 42 държави, в които е концертирала, срещите ѝ с почитатели, емоциите и вълненията, които е преживяла с тях, изключителния успех на „Евровизия“, концертът пред 75 хиляди зрители на Олимпийския стадион в Берлин. „Когато напиша всичко това, което съм преживяла, ще имам усещането, че нещо вътре в мен се подрежда и мога да премина към следващ етап от живота ми“ – казва Елица.  

Елица ТодороваВ книгата, както и в интервюто, Елица споделя любопитни моменти от срещите си със световноизвестни знаменитости, разказва за вълнуващите ѝ срещи с покойния вече дядо Добри, от когото е научила ценни уроци за вярата, за куража, за житейските битки, за да постигаме своите лични човешки върхове. Тя се върна и към детските си години в Африка, където е живяла 7 години  с родителите си. „Там се отприщи желанието ми да свиря на ударни инструменти. Първите ми барабани бяха от кутии от сухо мляко, които баща ми ми подари, той е готвач. Щастлива съм, че от тези малки барабани достигнах до тези грандиозни инструменти, с които в момента музицирам. Това е показателно, че човешките мечти нямат лимит, когато работиш и се развиваш, вярваш в идеите и мечтите  си. За мен това беше мечта – да имаме такъв сет от барабани, който да е уникален и единствен по рода си. Барабанът „Космическо дърво“, с който аз концертирам на стадиони и по-големите сцени, е патентован вече на мое име и аз съм много горда“ – каза именитата ни певица.

  И още – за магичното усещане да пее в съпровод със 100 каба гайди при откриването на Историческия парк край Варна, който един от най-големите в Европа. „Когато всички 100 гайдари трябва да поемат въздух и да засвирят до теб – тогава е истинската магия. Имах честта да изпълня „Бела съм, бела, юначе“ – химнът на Родопите“ – разказа с вълнение Елица Тодорова.

  Днешният  си ден редува с плаж и репетиции с най-новата и формация – китарист, гайдар и братя Пищолски от Благоевград, с които работи отдавна.

  На 16 август Елица Тодорова ще гостува в Симитли, а на 17  – на стадиона в Черниче, заедно с кукерските  формации от Симитли, които са едни от най-атрактивните в региона, а това ще се превърне в истинско шоу и наслада за зрителите.

Елица Тодорова с братята Пищолски

  През септември певицата барабанистка Елица Тодорова, заедно със своя екип, ще участва в патриотичен круиз с кораба „Costa Diadema“. „Не съм свирила на  кораб и смятам, че това ще бъде едно хубаво ново начало – нещо различно, по вода, както нашата песен „Вода“ – каза с усмивка Елица.

Снимка

Още снимки можете да видите в "галерията", в звуковия файл - да чуете интервюто с Елица Тодорова, а изпълнението й на Олимпик Стадион в Берлин - да видите във видеото - > 

         


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30