Според него диагностиката на африканската чума по свинете е достатъчно надеждна у нас. Тези проби се препотвърждават в Европейската лаборатория, която се намира близо до испанската столица Мадрид и хората нямат право на съмнения по отношение на лабораторните резултати. Специалистът обясни и начина на взимане на проби от живи, но със съмнение за заболяване животни, както и от трупове. Много съществен за коректното диагностициране на заболяването е моментът при взимането на проба – каква проба ще се вземе и кога. „При висока термична обработка – над 60 градуса, в рамките на няколко минути, до половин час, вирусът се убива. Месото, претърпяло нужната термична обработка, не е опасно за консумация от хората. Заболяването е опасно само и единствено за свинете. До момента няма данни заболяването да е опасно за хората. Но бих казал, че хората са опасни за свинете – поради механичното разпространение и със своето несъдействие могат да разпространят вируса“ – каза специалистът по инфекциозна патология. Той посочи, че в осоленото месо вирусът може да оцелее до 180 дни, а в изсушено – до около 300 дни, замразеното месо го консервира с години, а охладеното – до около 100 дни, в карантия – също близо 100 дни. Вирусът обаче не предизвиква клинична симптоматика при хората. Дребните стопанства или отглеждането на свине в т.нар. „заден двор“ не отговарят на изискванията по Наредба 44 за ветеринарно-медицинските изисквания към животновъдните обекти.
Д-р Роман Пепович подчерта, че не трябва да позволяваме в страната ни африканската чума по свинете да придобие природна огнищност, особено при дивите свине и обясни защо. „В света няма официално лицензирана ваксина, която да е доказала своята надеждност и ефективност. Проблемът в създаването на такава ваксина е много сложен и комплексен. Тук има 24 генотипа. Не трябва да се забравя, че самият вирус има имуно-супресивни възможности. След време сигурно ще се разработи такава ваксина, но тя не е панацея. С ваксинацията не може да се предотврати инфектирането на животните, само ще се подтисне клиничната изява, след което трябва да се предприемат други мерки“ – каза преподавателят по инфекциозна патология в Лесотехническия университет д-р Пепович и призова хората да заявят нужната съпричастност, както и да оказват съдействие на ветеринарните лекари.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..