Тази нощ депутатите в британския парламент предприеха първата стъпка към приемането на законопроект за блокиране на Брекзит без сделка. Те гласуваха за изземване на дневния ред на правителството в Камарата на общините, за да започнат обсъждане на законопроекта. Очакванията са, че след обсъждането законопроектът ще бъде гласуван, тъй като 17 депутати от Консервативната партия на Борис Джонсън със сигурност ще го подкрепят, съобщава БНР.
Вестник „Гардиън“ коментира тези дни, че ЕС обмисля да категоризира „Брекзит без сделка“ като голямо природно бедствие – подобно на природните катаклизми, което би довело до отпускането на извънредни средства на най-засегнатите държави-членки.
Раздялата на Великобритания с Европейския съюз в повечето случаи изглежда неразбираемо. За някои експерти процесът е познат като Brexit – наименованието произлиза от термина Грексит. Той пък бе въведен от икономисти, когато преди години изглеждаше, че изпадналата във финансов колапс Гърция ще излезе от Еврозоната през 2012 година. Гърция обаче не напусна общността (и в двата случая наименованието се образува от първите букви на имета на страната, с добавка Exit: изход).
Друг е резултатът на Острова – Великобритания напуска ЕС след референдум през 2016 г.
Т.нар. „развод“ на този етап е предвиден да се случи на 31 октомври.
Какво на практика означава „Брекзит“ и как ще се отрази на българските имигранти излизането на Обединеното Кралство от ЕС – в следобедния блок на Радио Благоевград на 3 септември пред водещата, Бойка Браткова, макроикономистът и преподавател в ЮЗУ, проф. Ганчо Ганчев направи анализ на ситуацията.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..