„Темата е изключително деликатна. Всички постъпващи за раждане майки пристъпват с невероятно чувство на страх. Ние от Алианса на българските акушерки включваме в срещите теми, които са особено важни. Раждането не е страшно – то е физиологичен процес, няма по-нормално нещо от това. Методите на обезболяване са медикаментозни и немедикаментозни. Немедикаментозните сякаш отскоро навлизат при нас, те включват на първо място психопрофилактика – психическа подготовка. Когато една жена е запозната с процеса на раждането, у нея страхът намалява. Майките, които нямат много информация предпочитат раждане по оперативен път. Аз съм категорична, че е по-добре да се ражда по нормален начин, защото секциото не е тежка операция, но е коремна операция и крие рискове. Когато едно дете се ражда по нормален път, то е подготвено за първата глътка въздух“, каза за Радио Благоевград Ани Атанасова, акушерка в МБАЛ „Благоевград“ и координатор на Алианса на българските акушерки за Благоевград. По думите й майките, които раждат в МБАЛ Благоевград, отчитат полезността на тези лекции.
Следващата среща ще бъде на 18 септември от 16 часа в зала 101 на Община Благоевград, а темата „Първи грижи за новороденото и имунизациите“.
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..