Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради африканската чума ограничават за поне месец достъпa в ловностопански територии на ЛС „Сокол 1920“

Ограничават за поне месец достъпa в ловностопанските територии на ЛС „Сокол 1920“ в Ласкарево, Мелник, Склаве и Хотово. Причината е потвърден първи случай на заразени диви прасета на територията на община Сандански, съобщи днес на пресконференция д-р Михаил Бащавелов след заседание на Областната епизоотична комисия. На 200 кв. км около констатирания случай е определена инфектирана зона.

Забранява се достъпа и движението на физически лица, попадащи в инфектираната зона. Забранява се достъпа в ловно-стопанските територии, определени от Изпълнителната агенция по горите, в допълнителна заповед. Достъпът, престоят и преминаването в посочените райони се разрешава само на служители от Изпълнителната агенция по горите, РДГ-Благоевград, ЮЗДП-Благоевград, РИОСВ-Благоевград, РУ-Сандански, ОДБХ-Благоевград, Пожарна безопасност - Благоевград и Сандански, по повод изпълнение на служебните им задължения и прилагане на мерките за ликвидиране на болестта при спазване на мерки за биосигурност“, каза още д-р Бащавелов.

В забранените територии неотложни дейности на лица, които нямат отношение към прилагане на мерките за предотвратяване на заболяването и ликвидирането на болестта, могат да се извършват само след съгласуване и разрешение на Областната епизоотична комисия и под контрола на ДГС-Сандански. При неспазване на заповедта, нарушителите подлежат на санкциониране.

Инфектираната зона ще бъде обозначена със забранителни табели, служителите са предупредени, въвежда се биосигурност на автомобилите и служителите, които ще влизат в района при изпълнение на преките им задължения. Забраната няма да попречи на снабдяването на населението с дърва за огрев“, каза инж. Дамян Дамянов - директор на Югозападното държавно предприятие.

С ловците нямаме проблем, проявяват дисциплинираност. Една от основните задачи е чрез ловуване да бъде намалена числеността на популацията на дивите прасета. Нашата задача е да убедим хората, че всяка отстреляна дива свиня трябва коректно да бъде обработена и пробите да се продоставят на ветеринарните власти“, каза още инж. Дамянов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За майсторлъка при кукерските костюми

Да си майстор на кукерски костюми не винаги се предава от поколение на поколение, но е път, по който се върви с обич и желание за съхраняване на традициите. Иван Иванов е магьосникът, под чиито ръце се раждат най-красивите кукерски костюми. Той е от сурвакарската група на квартал „Струмско“ в Благоевград. Къщата му вече се е превърнала в..

публикувано на 22.11.25 в 15:15
Ваня Кромбоа

Женската енергия на Пиринско се обедини в „Тя, промяната“

Женската организация „Тя, промяната“ към ПП „Продължаваме промяната“ вече има своя областна структура в Пиринско. Клубът беше учреден в Благоевград, като на събитието присъстваха десетки жени от региона. В инициативата се включиха дами от различни градове, професии и възрасти, обединени от желанието да споделят опит, да търсят подкрепа и да работят за..

публикувано на 21.11.25 в 10:28

„Македонски алманахъ“ от 1940 г. оживява отново в Благоевград

Първото фототипно издание на „Македонски алманахъ“ ще бъде представено на 27 ноември от 18:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Поводът е 85-годишнината от издаването на оригинала през 1940 година в Индианаполис, САЩ. „Македонски алманахъ“ е уникална илюстрована енциклопедия, отразяваща живота, стремежите и духовността на македонските българи..

публикувано на 21.11.25 в 10:19

Мит ли е твърдението, че мечките не се събуждат по време на зимния си сън?

Над 10, от общо 17 мечки в Парка край Белица в момента, вече спят зимен сън. Това е едно много важно състояние за здравето на животните, което е известно като хибернация. Тя трябва да протича в спокойна среда, което е основната причина за затварянето на мечото селище за посетителите от 16 ноември.  „Хибернацията е много интересно явление,..

публикувано на 20.11.25 в 14:31

Благотворителен кулинарен базар в ОДК – Петрич

По повод 21 ноември - Денят на християнското семейство и младежта ОДК- Петрич организират благотворителен кулинарен базар. Средствата, събрани от инициативата, ще подкрепят две семейства в нужда, а в базара може да се включи всеки, който има желание, съобщи в ефира на Радио Благоевград директорът на ОДК- Петич Таня Димитрова. „Този свят..

публикувано на 19.11.25 в 14:34
Полковник Кирил Спаневиков

Денят 19 ноември е символ на приемственост и воинска чест

Полковник Кирил Спаневиков, бригадир на Трето бригадно командване, беше гост в ефира на Радио Благоевград по повод 19 ноември – празника на Българските сухопътни войски. В разговора той подчерта значението на датата като ден, който припомня дългия път и приноса на сухопътните войски в изграждането на съвременната българска армия. Полк. Спаневиков..

публикувано на 19.11.25 в 12:31
Съдия Пенка Братанова

Доверието на ВСС е подкрепа за целия Кюстендилски съдебен район

Съдия Пенка Братанова започва втория си мандат като председател и административен ръководител на Окръжен съд – Кюстендил, след като получи пълното доверие на Висшия съдебен съвет. В интервю за Радио Благоевград тя говори за приоритетите, предизвикателствата пред съдебната система и посоката, в която институцията ще работи през следващите години...

публикувано на 19.11.25 в 10:26