Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергологът д-р Н. Таковска: През есента се увеличават алергиите от плесени и акари

Д-р Надежда Таковска


Алергията е заболяване на имунната система, като човекът с алергия има повишена чувствителност към определени алергени . „Основните алергени през есента са плесените поради това, че сутрин  температурите са по-ниски, въздухът е влажен, започнаха и есенните дъждове. Плесените са невидими за нашите очи, те са много видове, но са доста силни за човек, който вече се е алергизирал към тях. Освен във въздуха те могат да бъдат и в жилищата ни, когато затваряме повече прозорците. Най-чувствителни към тези плесени са малките деца. Плесените най-често предизвикват  алергичен ринит, хрема, кихане, запушен нос, затруднено носно дишане, бронхиална астма, когато алергията тръгва към белия дроб“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична имунология и алергология. Тя допълни, че от нас зависи отстраняването на плесените в жилищата ни, като могат да се поставят влагоабсорбатори, или да се направят ремонти през лятото. 

СнимкаПо повод зачестяване на ринитите през есента и респираторните заболявания, специалистът уточни онова, което ги отличава като симптоматика. „Ако хремата продължи по-дълго време, а не се чувстваме отпаднали, нямаме други симптоми на вирусна инфекция като болки в гърлото, температура – трябва да се направи диагностично уточняване със специалист уши, нос гърло, по негова преценка може да се предприеме и посещение при алерголог“. 
Д-р Таковска коментира и медикаментозната алергия, която зачестява, и която е целогодишен проблем. Тя сподели впечатленията си, че пациентите приемат в много случаи антибиотици без причина, тъй като вирусите не се лекуват с антибиотици, с тях се лекуват усложенията на вирусните инфекции, и то по преценка на лекар. Според нея в България се прекалява и с обезболяващи медикаменти от групата на т.нар. нестероидните противовъзпалителни средства, към които се отнасят аналгин, аспирин и други предназначени за ставни заболявания, а те са силно алергизиращи.

Снимка  Характерни алергени през есента са и акарите. Малки бубулечки, които са невидими за човешкото око, но са много силен алерген. Те се размножават през този сезон и през септември алергията към тях се увеличава. „Във всяко жилище има акари, но много важно е се премахнат килимите, мокетите, плюшените играчки, а всичко, което има тапицерия, събира акари. Добре е да се направи есенно почистване докато още е топло, тъй като прането на 60 градуса и слънцето унищожават акарите. Има фирми, които могат много добре да почистят матраци и тапицерии“ – препоръча д-р Таковска, според нея много често кихането през есента се дължи на тези акари.

  Бронхиалната астма  - алергично заболяване в по-големия процент от случаите, през есента се обостря от вирусните инфекции. Пациентите с астма реагират на вирусните инфекции с кашлица, свиркане в гърдите, тъй като астмата се обостря. „Напомням на тези хора, особено по-възрастните пациенти, моментът е сега да си направят противогрипна ваксина, която вече е налична в аптеките“ – каза д-р Надежда Таковска, специалист клинична имунология и алергология, и препоръча повече разходки сред природата през есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00