Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алергологът д-р Н. Таковска: През есента се увеличават алергиите от плесени и акари

Д-р Надежда Таковска


Алергията е заболяване на имунната система, като човекът с алергия има повишена чувствителност към определени алергени . „Основните алергени през есента са плесените поради това, че сутрин  температурите са по-ниски, въздухът е влажен, започнаха и есенните дъждове. Плесените са невидими за нашите очи, те са много видове, но са доста силни за човек, който вече се е алергизирал към тях. Освен във въздуха те могат да бъдат и в жилищата ни, когато затваряме повече прозорците. Най-чувствителни към тези плесени са малките деца. Плесените най-често предизвикват  алергичен ринит, хрема, кихане, запушен нос, затруднено носно дишане, бронхиална астма, когато алергията тръгва към белия дроб“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична имунология и алергология. Тя допълни, че от нас зависи отстраняването на плесените в жилищата ни, като могат да се поставят влагоабсорбатори, или да се направят ремонти през лятото. 

СнимкаПо повод зачестяване на ринитите през есента и респираторните заболявания, специалистът уточни онова, което ги отличава като симптоматика. „Ако хремата продължи по-дълго време, а не се чувстваме отпаднали, нямаме други симптоми на вирусна инфекция като болки в гърлото, температура – трябва да се направи диагностично уточняване със специалист уши, нос гърло, по негова преценка може да се предприеме и посещение при алерголог“. 
Д-р Таковска коментира и медикаментозната алергия, която зачестява, и която е целогодишен проблем. Тя сподели впечатленията си, че пациентите приемат в много случаи антибиотици без причина, тъй като вирусите не се лекуват с антибиотици, с тях се лекуват усложенията на вирусните инфекции, и то по преценка на лекар. Според нея в България се прекалява и с обезболяващи медикаменти от групата на т.нар. нестероидните противовъзпалителни средства, към които се отнасят аналгин, аспирин и други предназначени за ставни заболявания, а те са силно алергизиращи.

Снимка  Характерни алергени през есента са и акарите. Малки бубулечки, които са невидими за човешкото око, но са много силен алерген. Те се размножават през този сезон и през септември алергията към тях се увеличава. „Във всяко жилище има акари, но много важно е се премахнат килимите, мокетите, плюшените играчки, а всичко, което има тапицерия, събира акари. Добре е да се направи есенно почистване докато още е топло, тъй като прането на 60 градуса и слънцето унищожават акарите. Има фирми, които могат много добре да почистят матраци и тапицерии“ – препоръча д-р Таковска, според нея много често кихането през есента се дължи на тези акари.

  Бронхиалната астма  - алергично заболяване в по-големия процент от случаите, през есента се обостря от вирусните инфекции. Пациентите с астма реагират на вирусните инфекции с кашлица, свиркане в гърдите, тъй като астмата се обостря. „Напомням на тези хора, особено по-възрастните пациенти, моментът е сега да си направят противогрипна ваксина, която вече е налична в аптеките“ – каза д-р Надежда Таковска, специалист клинична имунология и алергология, и препоръча повече разходки сред природата през есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46

Как да предпазим дома си от кражби през ваканционния период

Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон.  "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...

публикувано на 17.07.25 в 09:35

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42

Три дни ще празнуват в село Беласица

На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..

публикувано на 14.07.25 в 13:36