Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергологът д-р Н. Таковска: През есента се увеличават алергиите от плесени и акари

Д-р Надежда Таковска


Алергията е заболяване на имунната система, като човекът с алергия има повишена чувствителност към определени алергени . „Основните алергени през есента са плесените поради това, че сутрин  температурите са по-ниски, въздухът е влажен, започнаха и есенните дъждове. Плесените са невидими за нашите очи, те са много видове, но са доста силни за човек, който вече се е алергизирал към тях. Освен във въздуха те могат да бъдат и в жилищата ни, когато затваряме повече прозорците. Най-чувствителни към тези плесени са малките деца. Плесените най-често предизвикват  алергичен ринит, хрема, кихане, запушен нос, затруднено носно дишане, бронхиална астма, когато алергията тръгва към белия дроб“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична имунология и алергология. Тя допълни, че от нас зависи отстраняването на плесените в жилищата ни, като могат да се поставят влагоабсорбатори, или да се направят ремонти през лятото. 

СнимкаПо повод зачестяване на ринитите през есента и респираторните заболявания, специалистът уточни онова, което ги отличава като симптоматика. „Ако хремата продължи по-дълго време, а не се чувстваме отпаднали, нямаме други симптоми на вирусна инфекция като болки в гърлото, температура – трябва да се направи диагностично уточняване със специалист уши, нос гърло, по негова преценка може да се предприеме и посещение при алерголог“. 
Д-р Таковска коментира и медикаментозната алергия, която зачестява, и която е целогодишен проблем. Тя сподели впечатленията си, че пациентите приемат в много случаи антибиотици без причина, тъй като вирусите не се лекуват с антибиотици, с тях се лекуват усложенията на вирусните инфекции, и то по преценка на лекар. Според нея в България се прекалява и с обезболяващи медикаменти от групата на т.нар. нестероидните противовъзпалителни средства, към които се отнасят аналгин, аспирин и други предназначени за ставни заболявания, а те са силно алергизиращи.

Снимка  Характерни алергени през есента са и акарите. Малки бубулечки, които са невидими за човешкото око, но са много силен алерген. Те се размножават през този сезон и през септември алергията към тях се увеличава. „Във всяко жилище има акари, но много важно е се премахнат килимите, мокетите, плюшените играчки, а всичко, което има тапицерия, събира акари. Добре е да се направи есенно почистване докато още е топло, тъй като прането на 60 градуса и слънцето унищожават акарите. Има фирми, които могат много добре да почистят матраци и тапицерии“ – препоръча д-р Таковска, според нея много често кихането през есента се дължи на тези акари.

  Бронхиалната астма  - алергично заболяване в по-големия процент от случаите, през есента се обостря от вирусните инфекции. Пациентите с астма реагират на вирусните инфекции с кашлица, свиркане в гърдите, тъй като астмата се обостря. „Напомням на тези хора, особено по-възрастните пациенти, моментът е сега да си направят противогрипна ваксина, която вече е налична в аптеките“ – каза д-р Надежда Таковска, специалист клинична имунология и алергология, и препоръча повече разходки сред природата през есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20