Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алергологът д-р Н. Таковска: През есента се увеличават алергиите от плесени и акари

Д-р Надежда Таковска


Алергията е заболяване на имунната система, като човекът с алергия има повишена чувствителност към определени алергени . „Основните алергени през есента са плесените поради това, че сутрин  температурите са по-ниски, въздухът е влажен, започнаха и есенните дъждове. Плесените са невидими за нашите очи, те са много видове, но са доста силни за човек, който вече се е алергизирал към тях. Освен във въздуха те могат да бъдат и в жилищата ни, когато затваряме повече прозорците. Най-чувствителни към тези плесени са малките деца. Плесените най-често предизвикват  алергичен ринит, хрема, кихане, запушен нос, затруднено носно дишане, бронхиална астма, когато алергията тръгва към белия дроб“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична имунология и алергология. Тя допълни, че от нас зависи отстраняването на плесените в жилищата ни, като могат да се поставят влагоабсорбатори, или да се направят ремонти през лятото. 

СнимкаПо повод зачестяване на ринитите през есента и респираторните заболявания, специалистът уточни онова, което ги отличава като симптоматика. „Ако хремата продължи по-дълго време, а не се чувстваме отпаднали, нямаме други симптоми на вирусна инфекция като болки в гърлото, температура – трябва да се направи диагностично уточняване със специалист уши, нос гърло, по негова преценка може да се предприеме и посещение при алерголог“. 
Д-р Таковска коментира и медикаментозната алергия, която зачестява, и която е целогодишен проблем. Тя сподели впечатленията си, че пациентите приемат в много случаи антибиотици без причина, тъй като вирусите не се лекуват с антибиотици, с тях се лекуват усложенията на вирусните инфекции, и то по преценка на лекар. Според нея в България се прекалява и с обезболяващи медикаменти от групата на т.нар. нестероидните противовъзпалителни средства, към които се отнасят аналгин, аспирин и други предназначени за ставни заболявания, а те са силно алергизиращи.

Снимка  Характерни алергени през есента са и акарите. Малки бубулечки, които са невидими за човешкото око, но са много силен алерген. Те се размножават през този сезон и през септември алергията към тях се увеличава. „Във всяко жилище има акари, но много важно е се премахнат килимите, мокетите, плюшените играчки, а всичко, което има тапицерия, събира акари. Добре е да се направи есенно почистване докато още е топло, тъй като прането на 60 градуса и слънцето унищожават акарите. Има фирми, които могат много добре да почистят матраци и тапицерии“ – препоръча д-р Таковска, според нея много често кихането през есента се дължи на тези акари.

  Бронхиалната астма  - алергично заболяване в по-големия процент от случаите, през есента се обостря от вирусните инфекции. Пациентите с астма реагират на вирусните инфекции с кашлица, свиркане в гърдите, тъй като астмата се обостря. „Напомням на тези хора, особено по-възрастните пациенти, моментът е сега да си направят противогрипна ваксина, която вече е налична в аптеките“ – каза д-р Надежда Таковска, специалист клинична имунология и алергология, и препоръча повече разходки сред природата през есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

„Красота с кауза – Плати с усмивка“ връща увереността на онкоболни жени

Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Фолклорна формация „Накит“ със специалната награда от фестивал в Узбекистан

Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни.  Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната  програма..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

„Заедно в града“ – помощ за хората в неравностойно положение

Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..

публикувано на 16.05.25 в 15:17