Празникът на плодородието имаше конкурсен характер. Освен даровете на земята, които бяха представени на масите, специално 6-членно жури оценяваше оригиналността на композициите, аранжирането на масите, автентичността на предметите, включени в общата визия, фолклорните носии на участниците. Най-добрите получиха грамота „златен печат“ и парична награда.
90 сорта ябълки представи Институтът по земеделие в Кюстендил. „Тази година символично участваме с 90 сорта ябълки, тъй като празнуваме 90 години от създаването на Института по земеделие. Най-новият ни сорт „Сияна“ е създаден през 2015-та година, а един от най-старите сортове е „Тетовката“ - много хубава и вкусна ябълка“ – каза за Радио Благоевград доц. д-р Илияна Кришкова – директор на Института по земеделие в Кюстендил. Тя уточни, че през последните години се търси сортът „Флорина“, тъй като е по-лесен за отглеждане и масово с него се създават овощни градини. Според Кришкова европейските програми стимулират младите фермери да създават овощни насаждения не само в Кюстендилска област, но и в цялата страна.
Всеки, който иска да види красотата и багрите на есента – трябва да отиде в Кюстендил на празника на плодородието! Докосващата нежност на есента е в цветната палитра от плодове и зеленчуци, в житния клас в ръцете на красивата жътварка, в усмивката на децата и трудолюбието на хората от този край!
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..