„Самуил е последният от династията, основана от Крум. Нито Крум е първият, нито Самуил е последният, но метафорично казано е така.“ – това заяви днес в предаването на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ историкът проф. Пламен Павлов, в разговор, посветен на 1005-ата годишнина от смъртта на цар Самуил (6 октомври 1014 г.).
„Тази държава е много обширна – тя на практика съвпада с България от времето на Симеон, в много отношения, особено след битката при Траянови врата, когато Самуил освобождава източните български земи и Сердика е столица, България почти постига пълния си интегритет. Да не говорим, че има завоевания на запад, които ги няма при Симеон – подчинени са днешна Черна гора, Босна и Херцеговина... Изобщо Самуил се опитва да преориентира „посоката“ на югозапад, разчитайки на по-многобройното население, по-запазената икономика, по-добрия политически климат – избягвайки заплахата от северните номади, да кажем, печенезите, която надвисва над източните български земи – но това е български цар и нищо друго.
Много погрешно е твърдението на колегите от Сопие и на други преди тях – от Белград и прочие – за това, че днешна Македония е, така да се каже, Самуиловата държава. Това не е вярно. Виждаме, че в нея влизат София, влиза Северозападна България, влиза цяла Северна България – само Пловдив не е бил в състояние Самуил да върне, но рано или късно е щял да направи и това. Има нейни позиции на север от Дунава... Тези измислици са от модерните времена – че била нещо отделно. Имаме същите институции – имаме кавхан, имаме народен събор, имаме ичергу боил, т.е. няма абсолютно никаква промяна в държавната структура, абсолютно никаква“, поясни проф. Павлов.
Целият разговор с проф. П. Павлов, с участието и на д-р Кирил Алексиев, и водещия на предаването – В. Дишев, можете да чуете в звуковия файл чрез нашия аудиоплейър:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...