Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: При Ку-треската основен източник и резервоар на инфекцията са животните

Д-р Магдалена Баймакова


„Ку-треската е инфекциозно заболяване, което не трябва да се подценява. Има 2 форми на протичане – остра и хронична. Причинителят е бактерия, която се среща при инфектирани животни – най-често кози, овце, говеда. Инфектираните животни отделят патогена чрез изпражнения, урина, по време на раждане – околоплодна течност, плацента. Млечните продукти съдържат този микроорганизъм и попадайки в околната среда са в състояние да инфектират хората“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ д-р Магдалена Баймакова, гл. ас. в Катедра „Инфекциозни болести“ във ВМА-София. Тя уточни, че заразяването  става основно чрез вдишване на прахови частици, съдържащи урина, околоплодна течност, плацента. В този смисъл в рисковата група попадат хора, които са в контакт с животни и имат домашни стопанства.  Друга възможна причина е заразеното мляко и млечни продукти от боледуващи животни и консумацията на мляко, което не е пастьоризирано. Макар и рядко, кърлежите също могат да бъдат източник на заразата с ку треска.

  В случаите, когато има остра инфекция симптомите са висока температура, главоболие, гадене, повръщане, диария. При други пациенти е възможна пневмония, хепатит. В случаите, когато има усложняване на болестта е налице ендокардит, което е доста сериозно заболяване и  изисква дълго и продължително антибиотично лечение, строг контрол, тъй като става животозастрашаващо.

  „Диагностиката не е лесна, тъй като симптомите не са специфични. Правят се кръвни тестове, проследяват се резултатите в динамика, изисква се специфичен метод, който е трудоемък и на малко места в страната се прави такъв тест“ – каза д-р Баймакова.

  В България е регистрирана епидемия от ку треска през 2004 година с 267 заболели. Под активно наблюдение са бременните жени и хора със сърдечно-съдови заболявания, при които може да се очаква заболяването да стане хронично.

  Като превантивна мярка д-р Баймакова препоръча да се консумира само термично обработено мляко, да се избягват  по-меките и по-неузрели сирена, особено от бременните жени, както и пряк контакт с животни във фермите. При продължаваща температура, неясна пневмония и хепатит да се потърси мнението на специалист по инфекциозни болести.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Адв. Росен Рашков

Росен Рашков: Референдумът за еврото не противоречи на Конституцията

Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..

публикувано на 23.05.25 в 11:33

Цветелина Пенкова: Присъединяването към еврозоната е шанс за стабилност и растеж

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22

Ралица Петкова: Опазването на природата и пчелите е моята мисия и кауза

Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..

публикувано на 19.05.25 в 15:01

Предизвикателствата пред младите, работещи в музея

На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..

публикувано на 18.05.25 в 18:00