Това заяви в предаването за история и национална култура на Радио Благоевград „Изгрей зора“ днес доц. Стефан Дечев, във втория разговор, посветен на проблемите в българо-македонските отношения...
„Нито българският, нито македонския исторически разказ за, например, Втората световна война могат да ни представят нейната сложна картина, в която старият илинденец Панко Бръшнаров, участник в Илинденското въстание, доброволец в българската армия по време на Първата световна война, след нея – през 20-те и 30-те години на миналия век: член на Югославската комунистическа партия, който през 1941 година става член на Българския акционен комитет и посреща българската армия с цветя, след което – разочарован от българското управление, се включва в съпротивата на партизаните, става втория човек на антифашисткото събрание на 2 август 1944 г., на което се взима решение за създаването на федеративна македонска единица в рамките на Югославия, в която официалният език да бъде – както се казва в решението – „народниот македонски язик“, и накрая завършва живота си в Титовите лагери, тъй като начинът, по който се изгражда Народна република Македония е нещо, което той не може да приеме, както изобщо и цялостните развития и раздалечаването на Македония от България. Това нещо, този жив живот – този човек е искрен във всеки един момент и всяка една своя постъпка, това е неговото вътрешно убеждение, този негов живот в момента не може да бъде разположен нито в македонската, нито в българската гледна точка. Животът е по-сложен и от двете“, посочи доц. Дечев.
В плейъра ни можете да чуете целия разговор от днес, с участието на водещия на предаването Валентин Дишев и д-р Кирил Алексиев – разговор, в който цитираното е само кратък епизод – а също и записа от разговора с доц. Стефан Дечев, състоял се на 06.10.2019 година:
На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..