Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електроуредите ще имат по-дълъг живот след 2021 г.

Една отдавна замисляна реформа в ЕС – въвеждането на т.нар. екодизайн за електроуредите, вече е в ход. Нов пакет от мерки на Европейската комисия ще задължи от 2021 г. производителите на електроуреди да променят досегашната масова практика за „програмирано остаряване“ и кратък срок на експлоатация на телевизори, хладилници, перални, съдомиялни, всякакъв вид електронни дисплеи и други, често използвани в бита, уреди.

Биляна Славчева и Димитър Маргаритов

 „Новите изисквания са формулирани като въвеждане на „правото на ремонт“ и ще задължат фирмите не само да произвеждат електроуреди с по-дълъг срок на експлоатация, но и да осигуряват и поддържат на склад резервни части за поддръжката им в продължение на 10 години. А доставката им – при липса на наличности, трябва да е в рамките максимум на 15 дни“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.

Димитър Маргаритов

Правилата обхващат още светлинни източници, външни доставчици на енергия, електродвигатели, уреди за заваряване, трансформатори на енергия, както и хладилници за магазини.

Новото законодателство идва в отговор на хиляди жалби от потребители в Европа и Северна Америка, които недоволстват, че техниката им излиза извън строя, щом изтече гаранционният ѝ срок.

 „За този проблем често споделят и българските потребители, затова смятам, че решението на ЕС идва навреме, дори идеята за него да не е пряко свързана с потребителската защита. Разполагаме с проучвания, които показват, че в последните години повече хора са принудени по-често да сменят необходимата им за ежедневието техника. От друга страна – над 70% от потребителите в Германия казват, че са по-склонни, когато нещо се счупи, то да бъде ремонтирано, отколкото да си купуват нещо ново“ – уточни още Димитър Маргаритов.

По думите му, новите мерки няма да засегнат бизнеса, както и поскъпването на цените на електроуредите, макар да се чуват и такива предположения.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:




Според жители на Благоевград, много често се случва, месец или два след изтичането на гаранцията на даден електроуред, той да се повреди. Тогава се търси помощта на сервизите, които не страдат от липса на работа. Според майсторите, „уредите, които са по-лесни за ремонтиране, имат по-евтини части, най-често при тях са проблемите, защото при по-новите електроуреди са по-скъпи частите и хората предпочитат да купят нещо ново, отколкото да се отремонтира“.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Бойка Браткова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38