Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителна кауза в Гърмен

За първи ноември, Денят на народните будители, училището в Гърмен се подготвя от месеци. Не само защото отбелязва своята 90-годишнина и празникът на духовността, а защото в основата на всички инициативи е една благотворителна кауза. Спасяването и възстановяването на старата  църква, която се руши на един хълм над  селото, насред нищото. За тази кауза, започнала преди година и за духовността на младите, ни разказва Кети Тренчева, която беше в училището:

Само  храмът „Свети Георги“ е останал от някогашното селце, след като жителите му са  се пренесли в по-ниската част, а първата сграда, която построили в новото село, била тази на сегашното училище. Допреди години  хората са посещавали старата черква, имало и богослужение. След това божият дом съвсем опустял, а свещеникът бил интерниран.  Болката  от гледката на рушащата се черква  не давала мира на хората от Гърмен. И те решават, че са длъжни да опазят храма, граден от предците им в бедно  и размирно време. Създават инициативен комитет, започва събирането на средства, геоложки проучвания, проект за укрепване и реставрация на черквата, която е паметник на културата. Почти рухналият покрив е разчистен, укрепен е изключително запазения олтар. В каузата решават да  се включат и децата от училището в Гърмен и то в навечерието на неговата 90-годишнина. С голям благотротворителен базар , в който участват всички, разказват Гергана, Велани, Божидара, Георгия и Николая.

Разбира се  в празничния концерт ще се изявят певческите и танцови таланти на учениците, но и още нещо.

В подготовката на благотворителните инициативи помагат и учителите, но двигател са децата, признава директорът на школото Стоян Стругов.

Никаква случайност няма в това, че благотворителната кауза  е в деня на народните будители, който пък е в  началото на  живота на днешното училище в Гърмен.

Въпреки препятствията в далечното, а и в близкото минало, добродетелите и вярата са вградени в кръвоносната система на хората от Гърмен. Доказват го и чрез храмовете си - в селата с джамиите, а в общинския център с няколкото църкви, споделя директорът на училището, който е категоричен, че напрежението между ромите и другите жители на общината е бил поредният урок и изпитание. Затова и на Първи ноември всички ще се съберат в читалището, за да видят какво са направили учениците и техните учители, ще бъдат благотворители  за спасяването на старата църква, а камбаните на трите храма ще бият празнично.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Благоевград: Отворете сърцата си!

В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Столични лекари преглеждат безплатно деца в Петрич

Детски лекари  от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..

публикувано на 25.02.25 в 14:50

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25