За първи ноември, Денят на народните будители, училището в Гърмен се подготвя от месеци. Не само защото отбелязва своята 90-годишнина и празникът на духовността, а защото в основата на всички инициативи е една благотворителна кауза. Спасяването и възстановяването на старата църква, която се руши на един хълм над селото, насред нищото. За тази кауза, започнала преди година и за духовността на младите, ни разказва Кети Тренчева, която беше в училището:
Само храмът „Свети Георги“ е останал от някогашното селце, след като жителите му са се пренесли в по-ниската част, а първата сграда, която построили в новото село, била тази на сегашното училище. Допреди години хората са посещавали старата черква, имало и богослужение. След това божият дом съвсем опустял, а свещеникът бил интерниран. Болката от гледката на рушащата се черква не давала мира на хората от Гърмен. И те решават, че са длъжни да опазят храма, граден от предците им в бедно и размирно време. Създават инициативен комитет, започва събирането на средства, геоложки проучвания, проект за укрепване и реставрация на черквата, която е паметник на културата. Почти рухналият покрив е разчистен, укрепен е изключително запазения олтар. В каузата решават да се включат и децата от училището в Гърмен и то в навечерието на неговата 90-годишнина. С голям благотротворителен базар , в който участват всички, разказват Гергана, Велани, Божидара, Георгия и Николая.
Разбира се в празничния концерт ще се изявят певческите и танцови таланти на учениците, но и още нещо.
В подготовката на благотворителните инициативи помагат и учителите, но двигател са децата, признава директорът на школото Стоян Стругов.
Никаква случайност няма в това, че благотворителната кауза е в деня на народните будители, който пък е в началото на живота на днешното училище в Гърмен.
Въпреки препятствията в далечното, а и в близкото минало, добродетелите и вярата са вградени в кръвоносната система на хората от Гърмен. Доказват го и чрез храмовете си - в селата с джамиите, а в общинския център с няколкото църкви, споделя директорът на училището, който е категоричен, че напрежението между ромите и другите жители на общината е бил поредният урок и изпитание. Затова и на Първи ноември всички ще се съберат в читалището, за да видят какво са направили учениците и техните учители, ще бъдат благотворители за спасяването на старата църква, а камбаните на трите храма ще бият празнично.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...