Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските емигранти – най-мощният инвеститор в България

За последните 10 години българските емигранти са изпратили над 8 милиарда евро /или 17 милиарда лева/, обратно в родината си.

Паричният поток, идващ целогодишно от нашите сънародници, е изключително важен за българската икономика. Този процес е основният инструмент, който стимулира потреблението в България – мнението е на преподавателя по икономика в ЮЗУ, доц. Владимир Ценков.

Българите, работещи и живеещи в чужбина, през 2018 г. са изпратили на своите близки в страната близо 2, 4 млрд. долара (2,13 млрд. евро), пише в доклад на Световната банка.

В тази сума влизат само паричните преводи направени през различни банкови институции, без да се отчитат парите в брой, които постъпват в страната по естествен път. Средствата, които ни пращат близките, работещи и живеещи в чужбина,  са 3,8% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. По този показател се нареждаме на първо място в ЕС. Оказва се, че парите на емигрантите имат най-голяма роля за българската икономика, спрямо останалите страни от ЕСЗа първите седем месеца на т.г средствата от нашите сънародници, работещи в чужбина, са близо 731 млн. евро, отчита статистиката на БНБ. В същото време към края на първата половина на 2019 г. преките чуждестранни инвестиции у нас възлизат на 457 млн. евро.

Само за юли, изпратената сума към България е 106 млн. евро. Средно на ден българите, работещи в чужбина, са изпращали по 3,4 млн. евро.

Според данни на БНБ, преводите от емигрантите у нас отиват в потреблението, здравеопазването и покриването на текущи разходи

В следобедния блок на Радио Благоевград на 5-ти ноември, разговаряхме за най-мощния инвеститор в страната, българските емигранти, с преподавателя по икономика в ЮЗУ, доц. Владимир Ценков – научен секретар на Стопанския факултет. (чуйте звуковия файл) 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41

"Пойни птици" - стихове с аромат на барут и мащерка

Поетът Владислав Христов представи новата си книга с поезия „Пойни птици“. В изданието авторът е събрал свои стихове от последните няколко години. “Текстовете са свързани най-вече с това, което споходи света през последните две години - войната в Украйна. Нямаше как, като пишещ човек да не реагирам на случващото се. Другата част от стиховете са..

публикувано на 17.05.24 в 11:37

Мирена Станева: Опазването на културното наследство е мисия

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „ Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по..

публикувано на 17.05.24 в 10:15

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47