Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстоящи събития – 27 ноември

КТ „Подкрепа“ ще проведе национален протестен митинг шествие под надслов „Болните работници не са престъпници!“. Основните искания на протестиращите са работодателите да поемат поне първите 5 дни от болничните; да изплащат 100% от трудовото възнаграждение през този период (понастоящем е едва 70%, като от тях се удържат осигуровки и данъци); отпадане на данъка върху минималната работна заплата; спешна актуализация на добавката за нощен труд, която е в размер на 25 стотинки; ограничаване на извънредния труд и други, съобщиха от синдиката.

От 10.00 до 11.00 ч. в 35 Дирекции "Социално подпомагане" в цялата страна ще се проведе едночасова предупредителна стачка с основно искане за 40% базово увеличение на основната работна заплата на социалните работници и служители. Стачката е организирана от Националния синдикат на административните служители към КТ „Подкрепа“.

Българският Червен кръст започва раздаването на хранителни продукти на уязвими български граждани. Инициативата е в изпълнение на Оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещи се лица, съфинансирана от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещи се лица. Продуктите ще бъдат предоставени на близо 290 000 домакинства. Раздаването на храна ще се извършва от служители и доброволци на БЧК и ще продължи до 28 февруари. До края на декември ще бъдат отворени пунктовете в областите Благоевград, Кюстендил и Перник.

ВМРО – Благоевград ще отбележи годишнината от подписването на Ньойския договор. 

Регионалният исторически музей – Благоевград ще отбележи 100-годишнината от подписването на Ньойския договор с две събития. Достъпна за посетителите на музея ще бъде постерната изложба „Когато оръжията замлъкнаха – попарени надежди”, а от 11:00 часа ,в конферентната зала на музея,  пред ученици от Езикова гимназия "Акад. Людмил Стоянов" – Благоевград ще се проведе музеен урок, посветен на годишнината. 

От днес до неделя Банско е домакин на 28-то издание на Международния фестивал на изкуствата „Утринна звезда“. 

В читалището в село Крупник ще се проведе обучителен семинар за ползите от образователната интеграция и приемането на различието в рамките на проект по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Проектът се реализира от община Симитли в партньорство със Сдружение „Коматиница“. Планирани са в проектната дейност да бъдат проведени общо пет обучителни семинара по въпроси, свързани с представяне на различни гледни точки, касаещи интеграцията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Няма да удължават грипната епидемия в Перник

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:29

АПИ: Разлято масло на АМ "Струма" затруднява трафика

Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион.  Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.

публикувано на 07.02.25 в 17:20

Крачка към изграждане на високотехнологичен завод в Симитли

На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Село Полето празнува Трифон с богата програма

Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..

публикувано на 07.02.25 в 15:57

Водят разследване на наркооранжерия в кюстендилското село Ваксево

В Районна прокуратура - Кюстендил е образувано досъдебно производство за извършено престъпление. На 06.02.2025 г. в частен имот - сграда на бивша мандра с. Ваксево, област Кюстендил, са били открити растения от рода на конопа, отглеждани в нарушение на правилата, установени в  Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. При..

публикувано на 07.02.25 в 15:28

Над 1500 деца участват в „Ученически игри“ в Благоевград

Над 1500 ученици от всички учебни заведения на територията на Благоевград ще вземат участие в тазгодишния етап на „Ученически игри“. Началото на състезанията ще бъде поставено на 10 февруари (понеделник). Общо 202 отбора ще покажат умения и ще се съревновават в дисциплините: баскетбол, волейбол, тенис на маса, бадминтон, хандбал, шахмат,..

публикувано на 07.02.25 в 15:06

Заляха паметници в Радомир с червена боя

Паметникът на партизанката Виолета Якова в Радомир и още две паметни плочи в градинката на Младежкия дом са били залети с червена боя. Сигнал за вандалския акт е бил подаден в общината и от сутринта работници на общинското предприятие „Благоустройство и озеленяване” са започнали почистването на монументите, съобщи кметът Кирил Стоев.  Това е поредното..

публикувано на 07.02.25 в 14:45