Това е една история за пътя към дома и родното огнище, за дълбоките корени, които дават сили да се полети високо. Разказ за сърцето, което следва нишката на любовта и пази спомена за изтъканата, с труд и лишения, алена носия. В уютната селска къща в село Долно Драглище, навръх Нова година, една българка, живееща в Италия, облече за първи път стогодишния фустан на своята баба.
„Винаги съм искала да се върна в България“, споделя Христина Динева, която в ефира Радио Благоевград разкри причината да посрещне 2020 година пременена в носия.
Христина заминава да следва и учи в Италия, водена от порива да опознае света след падането на Берлинската стена.
И ако в България градският пейзаж е украсен от растящи панелни блокове, а ръчно плетените пуловери са демоде, то в Италия Христина събира и трупа опит в различните нюанси на живота в чужбина. И колкото повече годините на професионална реализация я отдалечават от България, толкова повече сърцето ѝ я връща към мястото, където е отгледана с много любов – Долно Драглище.
Италия е вторият дом на Христина. Там създава семейство и отглежда детето си. Но все повече една алена нишка трепти и я води към родното огнище, към спомена за човека, научил я да обича и милее за живота на село. Пътят я тегли към Долно Драглище. Там преоткрива и възстановява къщата, в която любимата й баба е работила, за да спести пари за изтъкаването на сватбения си фустан.
При едно от завръщанията си в България, Христина открива тази алена носия и я пази като реликва. Споделя как не е намирала сили да я облече, защото вплетената нишка е силата на любовта към дома и рода, която се предава от поколение на поколение. За Христина се превръща в мисия да предаде любовта към България и Долно Драглище на нейния син Матео. Той пише и чете на български език и следва в Класическа гимназия в Италия. В училище Матео получава отличен за есето „Моето любимо място“, в което описва България и слънчевите хора на Долно Драглище. Матео е италиански гражданин, но в сърцето си носи България, споделя със сълзи на радост и гордост Христина.
Алената нишка свързва и предава любовта.
Една българка, живееща в Италия, посрещна първия ден на 2020 година, в село Долно Драглище, облечена в аления фустан на баба си.
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..