Това е една история за пътя към дома и родното огнище, за дълбоките корени, които дават сили да се полети високо. Разказ за сърцето, което следва нишката на любовта и пази спомена за изтъканата, с труд и лишения, алена носия. В уютната селска къща в село Долно Драглище, навръх Нова година, една българка, живееща в Италия, облече за първи път стогодишния фустан на своята баба.
„Винаги съм искала да се върна в България“, споделя Христина Динева, която в ефира Радио Благоевград разкри причината да посрещне 2020 година пременена в носия.
Христина заминава да следва и учи в Италия, водена от порива да опознае света след падането на Берлинската стена.
И ако в България градският пейзаж е украсен от растящи панелни блокове, а ръчно плетените пуловери са демоде, то в Италия Христина събира и трупа опит в различните нюанси на живота в чужбина. И колкото повече годините на професионална реализация я отдалечават от България, толкова повече сърцето ѝ я връща към мястото, където е отгледана с много любов – Долно Драглище.
Италия е вторият дом на Христина. Там създава семейство и отглежда детето си. Но все повече една алена нишка трепти и я води към родното огнище, към спомена за човека, научил я да обича и милее за живота на село. Пътят я тегли към Долно Драглище. Там преоткрива и възстановява къщата, в която любимата й баба е работила, за да спести пари за изтъкаването на сватбения си фустан.
При едно от завръщанията си в България, Христина открива тази алена носия и я пази като реликва. Споделя как не е намирала сили да я облече, защото вплетената нишка е силата на любовта към дома и рода, която се предава от поколение на поколение. За Христина се превръща в мисия да предаде любовта към България и Долно Драглище на нейния син Матео. Той пише и чете на български език и следва в Класическа гимназия в Италия. В училище Матео получава отличен за есето „Моето любимо място“, в което описва България и слънчевите хора на Долно Драглище. Матео е италиански гражданин, но в сърцето си носи България, споделя със сълзи на радост и гордост Христина.
Алената нишка свързва и предава любовта.
Една българка, живееща в Италия, посрещна първия ден на 2020 година, в село Долно Драглище, облечена в аления фустан на баба си.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..