Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромите празнуват Банго Васил

Празникът Банго Васил е известен като "ромската Нова Година". Традиционно  се празнува три дни – от 13 до 15 януари. 14 януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.  На този празник от изключителна важност е какво ще се сложи на трапезата. В следобедната програма на Радио Благоевград на 14 януари представихме три дами от ромския етнос.

Помня още като бях малка и майка ми приготвяше сарми, баници, колеха пуйки и ги пълнеха с ориз“, споделя Тодорка.

Трапезата не се вдига през цялата нощ. Смята се, че това носи берекет.  Важно място в празника заема и сурвакането. Сурвакарите пожелават здраве, плодородие и късмет. Както и в българската традиция сурвакарите се даряват със сушени плодове, бонбони или пари.

Спомням си как отивах да сурваткам сутринта в 6 часа“, спомня си още Тодорка.

Някои си пожелават здраве, берекет, да е по-плодородна годината“, допълва я Недялка.

Освен ромите, в Русия, Сърбия, Черна гора и Македония, също посрещат Нова година по стария Юлиански календар- на14 януари.

Тази традиция да празнуваме днес идва от бабите, от старите, от прабабите, от старото поколение“, разсъждават трите дами- Тодорка, Искра и Недялка от Благоевград.

При различните етнически групи роми, наименованието и обичаите на празника са различни. Легендите преминават една в друга и раждат митологията, към която ромите се придържат. Според някои легенди  Банго Васил е овчар, реална личност, който спасил ромски деца от удавяне.

Никой не го познава. Никой не го е виждал, просто традицията повелява да вярваме в него“, отговарят ромките на въпроса кой е Банго Васил.

Василеца е следващият най-почитан празник от ромите след Гергьовден.

Ромската веселба е всеизвестна макар празникът Банго Васил в Благоевград да не се почита по традиционния начин, ромите споделят, че задължително ще сложат празнична трапеза, а на оркестъра не му е нужна репетиция.

Чуйте звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22