Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Весел Кантарджиев, дерматолог от ВМА: През зимата използвайте повече хидратиращи кремове

Д-р Весел Кантарджиев

Смяната на по-дълги и топли дни с по-късни, по студени и по-ветровити през зимата, действа стресово за кожата. Тя става по-чувствителна, загрубява, появяват се зачервявания, залющвания, понякога се усеща парене и дразнене. В кожата има различни рецептори – механични, физични и химични. При физичните налице са студовите рецептори. Ниските температури през зимата дразнят тези рецептори, в резултат на което се изпращат сигнали до мозъка, което довежда до свиване и разширяване на кръвоносните съдове и промяна потока на кръв в тъканите, в частност към кожата. При повторенията на тези цикли от свиване на съдовете и тяхното разширяване, се обясняват и промените в кожата от студа, и най-вече зачервяванията, които се появяват при преминаване от ниски температури навън, в топлите помещения вътре. Това налага през зимата да се вземат по-особени грижи за кожата.

 „Зимата влияе неблагоприятно върху някои от хроничните кожни заболявания като дерматитите и псориазиса. При тях се наблюдава сезонно обостряне. През зимните месеци тези пациенти трябва да полагат повече  грижи, като трябва да използват хидратиращи и омазняващи кремове. При младите хора с акне, което се наблюдава при 75% от тийнейджърите. Самата терапия при акне цели изсушаването и, което става с третиране чрез гелове и локални средства. Студеният въздух в комбинация с тези изсушаващи агенти силно дразни кожата, като се наблюдават залющвания и зачервяване. Поради тази причина по-разумно е през зимните месеци, измивните геловове, които препоръчваме на нашите пациенти с акне, да бъдат с една идея по-щадящи. И да се заложи повече на хидратиращите кремове – препоръча д-р Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия – София.


 Алергия ли е студовата алергия? Според д-р Кантарджиев „точното наименование е студова уртикария, което се изразява в появата на бързопреходни, силно сърбящи, най-често зачервени надигнати лезии по кожата  и засяга откритите, изложени на ниски температури части от кожата – лицето и ръцете. При студен вятър и студена вода, тези фактори действат като дразнители, които водят до разрушаването на определен вид клетки в кожата, които се наричат мастоцити. При разрушаване на тези клетки се появяват петна. Уртикарията се среща по-често при жени и деца. Лечението е свързано с превенцията – да се избягват ниските температури, ветровитите зимни дни и студените душове.“

Дерматологът посочи, че горещите душове  ни затоплят през зимата, но вредят на кожата, особено при хронични състояния, например при себореен дерматит.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Весел Кантарджиев:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16