Един автобус, в не първа младост, и много идеи – това е началото на Пътуващо читалище „Бащино огнище“. Следват четири години, в които хората, застанали зад идеята и автобусът, преоборудван в музей на колела, участват в над 150 събития в повече от 100 от градовете на България. Следват и издаване на издирени, често – изискващи грижа и възстановяване, уникални книги (сред тях е и „Народен домашен лекар“), създаване на песни, изсвирени и изпети от оркестър „Шевица“, песни за забравени герои.
„В динамичния свят, в който живеем – колкото и клиширано да звучи – хората са станали малко по-лениви. Цялата информация на света е в ръцете ни – като отворим мобилните телефони, през търсачките, през социалната мрежа, можеш да се информираш за всичко, ставащо по света. Във връзка с това си мислех как да направим читалището по-активно – то да отиде при хората – да може да гостува. Например да отиде пред един МОЛ, където семейства са отишли в събота и неделя да разгледат магазините, и тези хора да бъдат грабнати, да бъдат привлечени да участват по някакъв начин в социалния живот“ – разказа за замисъла в днешното предаване на Радио Благоевград за история и национална култура „Изгрей зора“ Ивайло Шопски, основателят на „Бащино огнище“.
„Съдбата на капитан Симо Соколов много прилича на съдбата на Капитан Петко войвода, но – както обичам да казвам аз – Капитан Петко войвода е имал Хайтов, човекът, който да го възпее, а Симо Соколов остава онеправдан – човекът, който освобождава Търновско Брезнишко, Радомирско, остава непознат“ – така Ивайло Шопски пояснява идеята и усещането за вътрешна необходимост да се създават песни, посветени на незаслужено забравени герои – „Песента е начин да стигнем до повече хора“.
Можете да изслушате целия разговор на водещия предаването Валентин Дишев, д-р Кирил Алексиев и Ивайло Шопски, посветен на Пътуващо читалище „Бащино огнище“:
В интервю за Радио Благоевград бившият депутат Найден Зеленогорски коментира параметрите на проектобюджета за 2026 г., който според него задълбочава системни дисбаланси и не предлага реални реформи. Финансовата рамка предвижда значително разширяване на разходите, но без ясна икономическа логика и без подобрение в ефективността на ключови публични..
За безводието в радомирското село Негованци сигнализираха преди седмица жители, които са сериозни притеснени, че повече от месец нямат вода за питейно-битови нужди. Пред Радио Благоевград те споделиха, че има чести аварии и са свикнали на воден режим през лятото, но нямат обяснение за положението, в което са поставени сега. В повечето случаи..
От 3 до 9 ноември 2025 г. за дванадесета поредна година България отбелязва Седмицата на бащата. Инициативата е част от Националната кампания „Да бъдеш баща“ на Асоциация "Родители". Тя обединява семейства, училища и общности от цялата страна в подкрепа на активното, грижовно и ангажирано бащинство. Седмицата на бащата насърчава бащите да..
Общинският съвет в Благоевград прие нови Правила за получаване на еднократната социална помощ. Това е една от социалните дейности, която се финансира изцяло от общинския бюджет. За 2025 година беше приет бюджет от 170 000 лева, а към края на август вече са изплатени 107 000 лева. Новите правила за еднократна финансова помощ ще улеснят или пък ще..
Повече от век история е събрана в 364 цветни страници, разкази и снимки, посветени на единствената действаща теснолинейна железопътна линия в България по маршрута Септември–Добринище. С амбициозната задача се е заел един млад човек, той е Кристиан Ваклинов. И така прочутата в цяла Европа родопска теснолинейка вече има своя книга...
След години на проучване и реставрация античният град Хераклея Синтика бе признат като един от най-ценните исторически и туристически обекти в страната ни. В националната кампания „Чудесата на България“, той стана победител в категория „Чудото на България за последните 15 години“ – археологическо откритие. Наградата беше връчена на..
Пътуващата фотоизложба „Животът на белия щъркел“ бе показан в повече от 20 учебни заведения в община Гоце Делчев и региона. Снимките в нея са заснети по време на 8-то Международно преброяване на белия щъркел в България, в което участват и природозащитниците от БДЗП в Гоце Делчев. Целта на инициативата е, както децата да научат повече за..