„Въпреки тежките атмосферни условия, успяхме на 100% да заснежим малката писта "Людмил Янков", която е оборудвана със система за изкуствен сняг. Скоковете във Фън парка също са подготвени, тъй като ни предстоят състезания“, каза в интервю за Радио Благоевград собственикът на Ски център Осогово Явор Спиридонов. По думите му посетители има, хора главно от региона, както и групи от съседна Македония. Гордост за кюстендилци е присъствието на пистите и на големи имена в зимните спортове – Сани Жекова, Радослав Янков и др.
Инфраструктурата до Ски център Осогово също е в добро състояние.
„Работим добре с областната пътна инфраструктура, поддържаме връзка при лоши атмосферни условия и пътят редовно се почиства“, допълни Спиридонов.
Амбицията на собствениците е до края на годината да бъде изграден нов влек, който да обслужва зоната на „Осогово фън парк“. Има разрешително за изграждането и на допълнителни писти.
„Законово можем да го направим, спира ни финансовата част, защото е скъпо. До края на годината се надяваме да осъществим плана за влека. Миналата година направихме експеримент и за нощно осветление, но трябва да го доизпипаме, надявам се също до края на тази година“, каза още Явор Спиридонов, който допълни, че в бъдеще предвиждат изграждането и на писта за шейни.
Всяка година ски център Осогово е включен със събития и в календара на Българската федерация по ски. На 6 и 7 февруари ще се проведе Държавното първенство по свободни дисциплини, последвано от Купа Осогово, Купа Сюприим Тийм, Държавното първенство по сноуборд за деца, както и Държавното първенство по паралелни дисциплини. За осма година Осогово ще бъде домакин и на Олимпийския зимен фестивал, който събира всяка година стотици млади български спортни таланти в белите дисциплини.
„Количеството сняг, което е направено, е огромно и безснежната зима не ни притеснява“, заяви Спиридонов.
За поредна година ски центърът се включва и в най-социално насочения проект на Българската федерация по ски, Министерството на младежта и спорта и Регионалните управления по образование „Научи се да караш ски“. Безплатно обучение ще преминат ученици от първи до четвърти клас от кюстендилските училища.
Осоговска планина или Осогово е планина разделена между Република Македония и България. Най-високата й точка е връх Руен, 2251 метра, който е един от 100-те Национални Туристически обекта на България. За свободното време на местните жители тя е онова природно убежище, каквото е Витоша за софиянци. Най-дългото ски трасе "Осогово" е с дължина 910 м, денивелация 204 м и от горната и част се открива чудесна гледка към връх Руен.
В най-ниските склонове на Осоговската планина се намира парк Хисарлъка, който предлага чудесни условия за отдих и туризъм сред прекрасна природа и крепостни останки.
Какви са условията за любителите на белите спортове в ски център Осогово, чуйте в интервюто на Елеонора Тахова с Явор Спиридонов...
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..