Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мед и клеева тинктура превантивно срещу грипа и вирусите

 „За да сме здрави през цялата година, трябва да консумираме мед и пчелни продукти превантивно. Хората трябва да знаят, че медът не е лекарство, той е храна. Медът повишава имунитета и тонуса на организма, но той няма да ни излекува от грипа, може само да ни предпази“ – коментира в студиото на Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

Георги Дюлгеров

По думите му, много полезно преди настъпването на грипа, е да се взима клеевата тинктура, която може да се закупи от всяка аптека. Консумира се всяка вечер, по 20 капки, разтворени в чаша вода. Може да се дава и на деца, като дозата зависи от годините на детето. Например, за дете на 5 години, се дават 5 капки клеева тинктура. „Към тази напитка трябва да се хапва поне една лъжичка мед на ден, защото „лъжичка мед на ден, държи болестите далеч от мен“ – категоричен е Георги Дюлгеров.

Според него, друг много полезен пчелен продукт, е пчелното млечице, което обаче се добива само от един пчелар в благоевградско. За жените, които страдат от заболяване на щитовидната жлеза, много полезен е пчелният восък, който може да се консумира директно от пчелните пити.

„Друг, често пренебрегван пчелен продукт, който също е много полезен, е пчелният прашец, който е хубаво да се консумира целогодишно. Взимате кисело мляко, слагате 1 лъжица пчелен прашец в млякото, добавяте една или две лъжици мед и разбърквате, можете да консумирате този еликсир през целия ден. Друга „бомба“ срещу вирусните заболявания, е следната рецепта – взимате един килограм лимони, които се изстискват, към тях се прибавя почти един килограм мед, който се разтваря бързо в киселинната среда. Към този разтвор се прибавя 200 грама пчелен прашец. Получава се много приятна течност като лимонада, взима се всеки ден, по 1 супена лъжица от този много полезен еликсир“ – обясни още Георги Дюлгеров.

Той припомни, че никога медът не трябва да се слага в топла напитка – вода, кафе, мляко или чай, защото така, той губи полезните си качества. „Сложен в гореща напитка, медът отделя вредното вещество хидрокси метил фурфорол, което е канцерогенно. Затова, трябва да се слага само в напитки с температура близка до телесната“ – препоръча благоевградският пчелар.

Георги Дюлгеров разказа още, че Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, е създадено на 13 март, 2018 година, като голямата цел на пчеларите, е да защитят като запазена марка регионалния пчелен мед, така, както са защитени с географско наименование, други български традиционни продукти. По думите му, това ще стане факт, само с подкрепата на община Благоевград, която пчеларите ще потърсят в лицето на новото ръководство, както и от българския еврокомисар Мария Габриел.


Благоевградските пчелари участват и в редица еко инициативи – като почистване на Парк Бачиново, засаждане на кестенова гора в района на село Брежани и други.

Стара мечта на пчеларите е да организират „Пчеларско училище“, като поканят ученици от началните класове да посетят пчелини в района, където на място да се запознаят с отглеждането на пчелите и с полезните качества на пчелните продукти.

„Друга наша цел е да организираме семинари, да се поканят лектори, които да ограмотяват населението, за да се повдигне консуматорската култура по отношение на меда и пчелните продукти“ – уточни Георги Дюлгеров. Той анонсира и още една инициатива на благоевградските пчелари – „Подкрепете местния пчелар“.

„Търсете пчеларя, който е проверен и продава истински качествен мед, не купувайте от хора, които са облечени в народни носии и предлагат мед на 10 лв., в лъскава опаковка. Качественият мед трябва да се продава на цена, не по-малка от 15 лв.“  – категоричен е Георги Дюлгеров. Според него, за да познаем, дали един мед е истински, е най-добре да се направи анализ в лаборатория, който обаче е доста скъп и струва от 60 до 110 лв. Ако медът е кристализирал в буркана, това е другият сигурен признак, че той е качествен. Важно е също така, да се купува мед, само от пчелари с регистрирани пчелини.

„Медът е един от най-фалшифицираните продукти, затова не купувайте мед от търговските вериги, защото той съдържа само 5 % пчелен мед и 95% глюкозно – фруктозен сироп“ – съветва още Георги Дюлгеров.

Той анонсира, че пчеларите от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, ще посрещнат зимния празник на пчеларите, на 10 февруари, в село Железница, в Джалевата махала, където има параклис на „Свети Харалампи“. Там ще бъде осветен новият пчелен мед, за първи път ще бъде показано и осветено, специално изработеното знаме на благоевградското пчеларско Сдружение.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46