1-ви февруари е Ден на почит към репресираните от комунистическия режим. На този ден в Дупница ще бъде поставен възпоменателен знак – паметна плоча за стотиците българи, въдворени и изтезавани в така нареченото „Трудово-възпитателно общежитие“ през 1945 година. Концлагерът за противниците на комунистическия режим е бил близо до река Джерман, в близост до железопътния мост за Бобов дол, над първокласния път Е-79.
На устоите на моста ще бъде поставена паметна плоча. В лагера, поставил началото на българския ГУЛАГ са пребивавали в продължение на шест месеца 1 600 души, сред които интелектуалци, общественици, духовници, офицери, които е трябвало да заплатят инакомислието със свободата си. Лагерът е вторият в страната след деветосептемврийския преврат през 1944 година, а след закриването му обитателите са преместени в един от най-зловещите лагери на смъртта край Перник – „Куциян“.
По предложение на съветниците от СДС в Общинския съвет в Дупница на сесията на 31.01.2020 г., бе взето решение за поставяне на паметната плоча.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Иван Лазов с председателя на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов – >
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..