Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидатстудентската кампания за академичната 2020/2021 в ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград започва с прием в три нови специалности

Новите специалности са „Устойчив туризъм“ за чуждестранни студенти, „Славянски език (руски) и туризъм“ и „Аудиовизуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. В рубриката „Аудиториум“, доц. д-р Ицка Дерижан, зам.-ректор "Образователни дейности" във висшето училище, даде повече подробности за всяка една от тези три специалности.

Специалността „Устойчив туризъм“ не се предлага за български студенти. Тя се реализира по съвместна програма за издаване на двойни дипломи между Стопанския факултет и две партниращи страни – Виетнам и Киргизстан.

Специалността „Славянски език (руски) и туризъм“ ще бъде съчетана с умения за работа със смесени групи хора. Завършилите тази специалност ще получат ключови компетентности по два славянски езика за работа в интеркултурна среда и ще могат да се реализират успешно в сферата на международния туризъм, включително ще могат да работят във висши училища, научни организации, частни и държавни институции.

Специалността „Аудиовизуални  изкуства и продуценство в развлекателната индустрия“ се предлага от Факултета по изкуствата. Интересното при нея е, че отново в тон със съвременните изисквания, ще бъде пряко свързана с анимацията като дейност. Студентите ще завършат със степен бакалавър.

„Всяка специалност се предлага след обстойно проучване на нуждите на пазара и то в една по-далечна перспектива“ – каза доц. д-р Ицка Дерижан и допълни: „Ние си даваме сметка, че нашите студенти, които сега ще започнат обучение, ще се реализират на пазара на труда след 4-5 години. Стараем се да стимулираме една или друга специалност след дългосрочна прогноза на пазара на труда.“

Кандидатстудентската кампания започва на 7 февруари с електронни изпити по български език, история на България, география на България, биология, английски език и математика. Онлайн изпитите ще се провеждат всеки работен петък от 7 февруари до 12 юни и всеки работен ден от 15 юни до 5 юли 2020 г.

Чуйте в звуковия файл разговора с доц. д-р Ицка Дерижан:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51