„Музеите в Благоевградска област трябва да бъдат свързани във верига. По този начин ще бъдем полезни за общностите на териториите, на които опазваме културно-историческото наследство“, посочи в интервю за Радио Благоевград д-р Сотир Иванов, директор на Историческия музей в Петрич. Той изтъкна голямата роля на историческите обекти за развитието на община Петрич. „Ние предлагаме един истински трансграничен културно-исторически продукт, уникален за България. В рамките на 100 километра около Петрич, ние наистина предоставяме най-много като разнообразие на културния продукт, като запазеност и като обем“, каза още д-р Сотир Иванов. През миналата година около 100 хиляди туристи са посетили община Петрич. Само Историческият музей е внесъл в хазната на общината над 80 хиляди лева, сочи справката на музея. Музеят в Петрич вече предлага в интернет виртуална разходка из Хераклея Синтика, Самуиловата крепост и къщата музей на Ванга.
Чуйте в звуковия файл интервюто с д-р Сотир Иванов:
Приветстваме идеята, музеите в Благоевградска област да бъдат свързани чрез верига, която ще дава по-големи възможности на работещите в сферата, както и на туристите, които посещават обектите в региона. Това заяви в предаването „Днес“ на Радио Благоевград директорът на Музеен комплекс – Банско, Светла Барякова. Чрез обектите в музейния комплекс, община Банско успешно развива културно-исторически туризъм. „По този начин планинският курорт е привлекателен по всяко време на годината", категорична е Барякова. "Увеличават се посещенията на индивидуални туристи, които именно чрез опознаването на различните музеи, успяват да научат много за историята на страната“, каза още Светла Барякова. Според нея развитието на културно-историческия туризъм в община Банско върви в правилната посока.
Чуйте в звуковия файл интервюто със Светла Барякова:
Община Белица работи вече по проект "Културен мост през вековете". Той се реализира съвместно с представители на Република Северна Македония. Проектът предвижда обучение на туристически гидове, които имат за цел да презентират различните възможности на общината по отношение на туризма. Обучението обхваща и културно-историческия туризъм, поясни в ефира на Радио Благоевград Мая Падарева, секретар на читалището в Белица. Тя отговаря и за музея в града, който може да се похвали с многобройните си артефакти от различни епохи. „Не е случаен фактът, че Туристическият информационен център се намира в сградата на музея“, допълни Мая Падарева и посочи необходимостта от по-голяма и активна реклама на културно-историческите ценности, с които разполага музеят.
Чуйте в звуковия файл интервюто с Мая Падарева:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..