Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Н. Таковска, алерголог: 6 големи семейства дървесни видове предизвикват поленова алергия

Д-р Надежда Таковска

Д-р Надежда Таковска, специалист клинична алергология, коментира в здравния час на Радио Благоевград поленовите алергии. Защо хора, които живеят в една и съща среда, някои страдат от алергия, други не? „В огромен брой от случаите алергията може да бъде наследствена, при хора с алергии има повишена чувствителност към алергени, към които други хора и пациенти нямат такава чувствителност – т.е. това е склонност на организма, която или се онаследява, или се придобива, като не винаги това придобиване се дължи на конкретна причина. Но е възможно да зависи от замърсяването на околната среда“ – каза д-р Таковска.  

Тя уточни, че поленовата алергия в ранна пролет, дори още през зимата, се предизвиква от няколко дървета, а по-късна алергия – през април и май, се предизвиква от тревните полени. В момента в България концентрацията на дървесните полени е доста голяма поради високите температури. „В България има 6 големи семейства дървесни видове, които предизвикват поленова алергия – брезовите, които са най-често срещаните и предизвикват най-тежките алергии. В този клас влизат бреза, габър, елша, следват буковите – бук, кестен, дъб, много често кипарисите предизвикват алергия, както и чинарите – конкретизира д-р Таковска. 


Според нея този тип поленови алергии се отключват най-често в ученическа възраст. Възрастта е определящ фактор за развитието им. При възрастните хора имунната система не реагира по начина, както при младите. Първите 1-2 години пациентите не се ориентират дали това е алергия, обикновено смятат, че е настинка, затова  е важно алергията да бъде диагностицирана. Усложненията водят до бронхиална астма, а това състояние задължително налага среща с алерголог. Правят се кожно-алергични проби, които задължително се извършват извън сезона – края на лятото и началото на есента.


„Идеята е да се изследват всички полени, както дърветата, така и тревите, за да се види точно към какво пациентът има алергия. Защото единствено тестът може да покаже това, след което е възможно да се пристъпи към имунотерапия – метод, с който се цели по кръвен път да се намали алергичността на пациента. Особено при брезите, дърветата, имунотерапията е много успешна, защото тук конкретно се установява определен дървесен вид. Имунотерапията се прави през есента, за да има натрупване на защита в организма, и когато идва следващия сезон – февруари и март, пациентът да има създадена защита в организма си към тези алергени“ – поясни д-р Надежда Таковска, спаециалист по клинична алергология.

Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Надежда Таковска:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03

Психологът Стела Велева: Еврото – нова валута, стари страхове

В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..

публикувано на 27.06.25 в 15:10