Превантивната програма на Фондация „П.У.Л.С.“ „Таралежи“ обхваща шест училища в Югозападна България, където се цели чрез интерактивно обучение ученици от начален курс да повишат осведомеността и разбирането си за това как те могат да се предпазят от всички форми на насилие, включително сексуално насилие и експлоатация. Основните цели, които си поставя обучителната програма са подрастващите да могат да идентифицират ситуации, в които те могат да бъдат застрашени от злоупотреба; да разберат, че могат да кажат „не“, ако не се чувстват добре в дадена ситуация; да идентифицират доверен възрастен, на когото могат да разкажат неприятна за тях ситуация.
„Темата за сексуалното образование е една малка част от голямата тема за здравното образование, което има голяма и важна превантивна роля“, каза в интервю за Радио Благоевград д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве.
Детските педагози и психолози са единодушни, че за секса трябва да се говори откровено. Тази дискусия трябва да бъде проведена в спокойна атмосфера и приятелски, непринуден тон, независимо колко голямо неудобство изпитват едната или и двете страни. Както и че в подходящ момент на децата в тийнейджърска възраст трябва да бъде обяснено какви са начините за предпазване от полово предавани болести и нежелана бременност. „Не подценявайте значението на тези разговори и не подценявайте важността на избора на навременен момент“, съветват специалистите.
В телевизионно интервю министърът на образованието Красимир Вълчев каза, че сексуалното образование в българските училища вероятно идва прекалено късно и че сексуалното възпитание трябва да предхожда половото съзряване. Асоциация „Родители“ пък стартира петиция в подкрепа на здравното и сексуалното образование в училище. Въпреки препоръките на Световната здравна организация знанията на учениците, свързани със секса, предпазването от полово предавани болести и т.н., присъстват в училище спорадично.
„По-добре е децата да се запознаят с темата чрез възрастен, родители или учители, с които имат доверителна връзка, отколкото да се самоинформират. Най-добре се приемат интерактивните методи на преподаване в училищата – чрез дискусии, мозъчна атака, работа в малки групи, обсъждане на теми, за да могат младите хора да са активен участник в процеса. Добре работещ механизъм е и обучението на връстници от връстници“, каза още д-р Радосвета Стаменкова. По думите й по сексуални и здравни теми трябва да се започнат разговори от родителите вкъщи, преди училището.
„За мен най-добрият вариант е да имат вкъщи някакъв материал, който заедно да прочетат и да го обсъдят. Трябва да направим така, че децата да бъдат максимално информирани. Родителят трябва да е подкрепящият възрастен, а не приятелят, защото децата имат много приятели“, допълни тя.
(Чуйте интервюто на Елеонора Тахова с д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация за семейно планиране и сексуално здраве в звуковия файл...)
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..