Проф. Сотир Марчев, началник на Клиниката по кардиология в Медицинския институт на МВР – София гостува на рубриката „В ритъма на сърцето“ на Радио Благоевград – БНР. Той коментира аритмиите – причините за появата им, симптомите, лечението. Кога говорим за аритмия и какво я причинява?
„Нормалният човешки пулс е от 50 до 100 удара в минута, и второ е ритмичен – от удар до удар има един и същ интервал. Ако пулсът е под 50 – това е вид аритмия и се нарича брадикардия. Ако пулсът е над 100 – това е друг вид аритмия, която се нарича тахикардия. Затова всеки разумен човек трябва да си знае в какви стойности е неговия пулс. Това може да стане по три лесни начина. Първият: с пръста на едната ръка се хваща за китката на другата ръка и усеща пулса като брои ударите. Най-добрият вариант е да се преброи за 60 секунди, друга възможност е за 30 секунди като се умножи по 2 и човек се ориентира за 1 минута, третата възможност е да се измери за 15 сек. и да се умножи по 4, но това е по-неточно. Това е най-лесния начин, който всеки може да приложи. Друг начин е измерването да се направи чрез безплатните приложения на смартфоните. При възрастните пациенти най-лесно измерването става с автоматичен апарат за измерване на кръвно налягане, който измерва и пулса и тогава ги питаме какъв е той“ – каза проф. Марчев и даде пример как човек може да се ориентира, ако сърцето „прескача“, колко опасно е и колко бързо трябва да се посети лекар.
„Аритмиите при сърдечните заболявания са съвсем същото нещо, както температурите при инфекциозните заболявания. Колко е опасна една температура, не зависи от това колко е висока и продължителна. Колко е опасна една температура зависи от това проява на какво е. Ако една температура е проява на детско заболяване – ще отмине, но ако температурата е проява на тумор в разпад – тогава тя е опасна. Същото е и при аритмиите. Ако една аритмия е проява примерно на любовна мъка при момиче – това е нещо доброкачествено, което ще отмине. Ако обаче аритмията е проява на инфаркт – същата тази аритмия вече е нещо опасно. Така че колко е опасна една аритмия, ние разпознаваме по това на какъв фон се проявява“ – каза проф. Мачев и обясни как да се познае този фон. „Ако по време на аритмия човек има болка в гърдите – това е значима аритмия. Ако при изкачване на един етаж човек се задъхва – говорим за сериозна аритмия. Аритмия, при която на човек му прилошава и нарушава съзнанието е спешна аритмия“.
По какъв начин аритмиите увреждат сърцето, какво се случва с него по време на аритмия?
Кардиологът уточни, че има много видове аритмии. Най-честата в човешкия род е предсърдното мъждене. „Когато слушаш ритъма на сърцето на човек с предсърдно мъждене – той е хаотичен, от удар до удар има случайно разстояние време. Такъв пълен хаос се нарича на слушалка абсолютна аритмия, а на електрокардиография го наричаме предсърдно мъждене, което зачестява. Зачестява, защото това е болест на възрастните хора, а възрастните хора в България се увеличават. Човешкото сърце има две камери – лява и дясна и две предсърдия. Когато човек е в състояние на предсърдно мъждене, предсърдията престават да се съкращават. Примерно да има двигател с 4 цилиндъра и 2 от цилиндрите да не работят. Това е причината хората, които са с предсърдно мъждене като излязат от аритмия го усещат – имат по-малко сила, чувстват се зле. Но това е половината от проблема. Другата половина от проблемите е, че когато предсърдията не се съкращават, кръвта в тях се застоява, съсирва и се образуват съсиреци. Опасно е част от тези съсиреци да не отидат в мозъка и да причинят инсулт. Затова на хората с тази диагноза им даваме антиколагуланти – лекарства за разреждане на кръвта, за да не получат инсулт“.
Проф. Марчев коментира и другата най-честа аритмия – екстрасистулите – отделните прескачания „Когато тези ектсрасистули са на фона на здраво сърце (няма инфаркт, нама сърдечна недостатъчност), тези екстрасистули не означават нищо, т.е. те не са свързани с лоша прогноза. Когато имам пациент с екстрасистули, аз го успокоявам, че тези екстрасистули не са проява на болест, която го дебне зад ъгъла, и която ще го убие. Ако той не съумее да се успокои, даваме лекарства, за да не прескача сърцето. Самите екстрасистули не скъсяват живота, и поради това тяхното премахване с медикаменти – не удължават живота.“
Кои други заболявания имат отношение към ритъма на сърцето?
„Когато дойде човек с висок пулс, първото нещо, за което го питам е по колко кутии цигари пуши – високият пулс му е от там. Но ако не пуши, много често това е проява на болест на щитовидната жлеза. Тя отговаря за аклиматизацията в организма. Когато щитовидната жлеза е болна, пулсът се променя. Ако тя излъчва повече хормони, отколкото трябва, тогава пулсът е много над 100 удара в минута. Ако излъчва по-малко хормони – пулсът пада под 50.“
Проф. Марчев препоръча на всички „да обичат ближния си, да обичат семейството си. Продължителността на живота много зависи от броя на близките контакти, които имаме. Обърнете внимание на семейството си, обичайте, любовта помага“.
В звуковия файл можете да чуете разговора с проф. Сотир Марчев:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..