Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Крачолов: По-голямата изначална представа за човека в света трябва да бъде фокус на театъра

Боян Крачолов

    „Монетата” – първата пиеса на Боян Крачолов, едно от най-привлекателните и обещаващи имена от новата вълна български режисьори, е победител в четвъртото издание на Конкурса за нова пиеса на Нов български университет, което тази година бе с тема "Парите". Пиесата на Крачолов беше избрана сред 32 драматургични текста, пет от които преминаха през лабораторията за писане на пиеси с ментор писателката Теодора Димова, след което „Монетата“ стана фаворит на журито.
    Конкурсът се осъществява с подкрепата на Централния фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на университета и е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2019 г.



    В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с автора на „Монетата“, излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград:


    Боян Крачолов е един от най-младите потомци от рода на Яворов. Роден е през 1992 г. в София. Завършил е режисура за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Иван Добчев, както и магистратура по философия в Софийския университет. Сред представленията му са споменатото „Това НЕ е Хамлет“  за което през 2017 г., заедно с актьорите Димитър Крумов и Иван Николов, получи награда „Аскеер” в категория „Изгряваща звезда”, най-новото „Малък динамит“, „Мишеловката“, „Спомен за летене“, „Палата №6“, „Срещу течението на Хъдсън“ и др. Като актьор е участвал в спектакъла „Продадено“ (по „Вишнева градина”) с режисьор Маргарита Младенова. 


    Разкази на Боян Крачолов са публикувани в „Литературен вестник“, списание „Страница“… „Църква от сънища“ е първата му самостоятелна книга с разкази.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51