Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Марков: Орбан е много силна личност и постига чудеса за страната си

Георги Марков
Снимка: БГНЕС

  Тази седмица народният представител и бивш конституционен съдия Георги Марков, една от знаковите политически фигури на българския преход, представи  в Благоевград своята книга „Феноменът Виктор Орбан”. Състоялата се среща разговор е част от обиколката му в различни градове на страната, преминаваща под наслов „30 години демокрация“.

  Авторът споделя, че е озаглавил книгата си така, защото наистина е феноменално да участваш в дисидентските години и  антикомунистическото движение (1988 – 1989 г.) и в хода на изминалия 30-годишен период да си избиран за народен представител 8 пъти и четири пъти за министър-председател. Виктор Орбан, чиято политическа кариера тръгва след емоционалната му реч на „Площада на героите” в Будапеща през пролетта на 1989 г., месеци преди падането на Берлинската стена, и преминава през всички възможни равнища, става най-младият премиер на Унгария (в периода 1998 – 2002 г.), после 8 години е в опозиция и отново идва на власт – три пъти последователно е избиран с две трети мнозинство.

  Георги Марков не скрива възхищението си от политическото дълголетие на Орбан, едновременно обожаван и мразен, като всяка силна личност, както и одобрението си за неговите позиции и политики: за чудесата, които успява да постигне в социалната политика, ръста на икономиката, инвестициите и умението му да направи страната си едно от най-сигурните места за живеене в Европа.

  „Ако трябва с няколко думи да се характеризира отличителното за него“ – обобщава той – „това са са: християнство, традиционен брак, национален суверенитет, национална идентичност“.

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Георги Марков, излъчен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на радио Благоевград:

Георги Марков и Виктор Орбан

  Георги Марков е български политик от СДС и бивш конституционен съдия.

  Роден е на 20 март 1950 г. в София.

  Преди 1990 г. работи като юрисконсулт на Столична община, адвокат, асистент по административно право в Софийския университет и главен секретар на списание „Държава и право“.

   В политиката влиза след промените, като депутат от Съюза на демократичните сили в 7-ото Велико Народно събрание. Народен представител е и в 36-ото Народно събрание. В първите години на прехода е един от най-активните антикомунисти с голямо медийно присъствие. Негова е идеята за гладна стачка на 39-те депутати от СДС, напуснали ВНС.

   През 1994 г. тогавашният президент Желю Желев го предлага от президентската квота за съдия в Конституционния съд, с мандат до 2003 г.

   В периода 2000 – 2003 г. е председател на Управителния съвет на футболен клуб „Левски“, а от месец декември 2005 г. е председател на партия „Ред, законност и справедливост“ (РЗС).

   На президентските избори през 2006 г. е издигнат от РЗС като кандидат за президент. На изборите печели малко над 75 000 гласа или 2,7 процента. След този резултат през ноември 2006 г. подава оставка като лидер на партията.

   Георги Марков е народен представител от гражданската квота на ГЕРБ в 44-тото Народно събрание.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51