Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма липсващи храни в магазините

 „В момента имаме успокояване на пазара. В четвъртък и петък имаше едно масово пазаруване от супермаркетите, в търговията на едро не се усети никаква промяна, даже цените са надолу. Имаме стабилизиране цената на месото, няма помръдване в цената на всички хранителни продукти. Има една вариация от 3 - 4 стотинки при брашното, но тя не е вследствие коронавируса и многото пазаруване, а вследствие, че идва новият сезон, а в края на сезона, винаги има такива вариации. Абсолютно нормален пазар, за щастие, наблюдаваме. Доста стока се изкупи в търговията на дребно, при търговията на едро има стокови наличности навсякъде, търговците са спокойни, никой не е променял цени и нещата вървят по пазарен механизъм. Аз мисля, че се успокоява пазарът“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Владимир Иванов

  Според него, паниката и презапасяването с продукти, е „най-глупавият начин да се борим с въпросните инфекции и ситуации“.

 „Пазарувайте разумно, храна има и то в големи количества! Паниката не е добър съветник и не решава никакви проблеми, напротив, може да доведе до икономически проблеми на фона на такива ситуации, като с този вирус“ – апелира Владимир Иванов.

 По думите му, понижението на цената на природния газ, който купуваме  от Русия, с около 40 %, е положително за нашите производители, защото вариациите на цените, особено при оранжерийното производство, както и на храни, при чието производство се използва природният газ, ще доведе до стабилизиране на сектора и на сегашните равнища на цените.

 „Това ще е много добре за българското предлагане и не чак толкова добре за крайното потребление, поради факта, че конкуренцията е толкова жестока в предлагането като ценообразуване и тази пазар е толкова изострен като цени, че повече няма накъде. Потребителите да не очакват някакъв рязък спад в цените на храните“ – допълни още Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51