Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Всяка млада жена преди бременност трябва да направи кръвно изследване за рубеола

3
Гл. ас. д-р М. Баймакова


    В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“  на БНР – Радио Благоевград, специалистът коментира заболяването рубеола„Това е  вирусно заболяване, което е интересно, но много често остава позабравено, тъй като клиничната картина е много дискретна, при част от случаите протича безсимптомно. Тази инфекция може да крие риск при бременна жена за увреждане на плода." – съобщи д-р Баймакова.

   Източникът на заболяването  е човекът, който единствено боледува от рубеола, механизмът на заразяване е въздушно-капков, чрез секрети, отделяни от респираторния тракт.

   Инфекционистът уточни, че „за разлика от грипа, инкубационният период при рубеолата е по-дълъг – средно около 17 дни, но варира от 12 до 23 дни. Деликатен е въпросът за клиничната картина, как да се ориентираме за заболяването. Налице са ниски температури, общо неразположение, поява на обрив. Обривните единици в хода на все още циркулиращата морбилна инфекция, варицелата, някои могат да се досетят за рубеола, други не. Много характерно при тази инфекция са увеличените лимфни възли, хрема."

  Усложненията при рубеола са свързани със засягане на ставите,  развитие на артрити, по-рядко са възможни енцефалити със засягане на нервната система. Част от рисковите групи са бременните жени. „Желателно е, но за съжаление това не се прави – скрининг преди забременяване, за да се провери какво е прекарала жената,, дали е ваксиниран, да знаем какво да очакваме по време на бременността. Защото ако настъпи инфектиране, особено в първия триместър, има риск от спонтанен аборт, мъртво раждане, развитие на вродени дефекти на новороденото“ – подчерта д-р Баймакова. Тя акцентира и върху най-честите аномалии, свързани с вродената рубеола – очите /катаракта, ретинопатия, глаукома/,  сърдечно-съдовата система едностранна или двустранна глухота. Впоследствие се засяга черен дроб, слезка, нервна система, изоставане в растежа, бъбречни аномалии, костите. Това са дефекти, които особено в първия триместър ако се установи инфекция с този вирус, по медицински индикации се препоръчва прекъсване на бременността.

  Както при повечето вирусни заболявания, няма етиологично лечение, т.е лечението на рубеолата е симптоматично и патогенетично. Няма лекарство, което да спре развитието на вируса. Единственото, което може да се направи е превенцията, която е свързана с ваксинопрофилактиката. Тя е включена в тривалентната ваксина морбили-паротит-рубеола.


  „Важно е да се следва имунизационния календар, да се следват препоръките на специалистите. Съветвам всяка млада жена, която планува бременност, поне 3 месеца преди това да си направи кръвно изследване, и ако трябва да се ваксинира. Защото ваксината е жива и тя не може да се поставя по време на бременност“ – каза в заключение гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.

"Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова" можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18