Източникът на заболяването е човекът, който единствено боледува от рубеола, механизмът на заразяване е въздушно-капков, чрез секрети, отделяни от респираторния тракт.
Инфекционистът уточни, че „за разлика от грипа, инкубационният период при рубеолата е по-дълъг – средно около 17 дни, но варира от 12 до 23 дни. Деликатен е въпросът за клиничната картина, как да се ориентираме за заболяването. Налице са ниски температури, общо неразположение, поява на обрив. Обривните единици в хода на все още циркулиращата морбилна инфекция, варицелата, някои могат да се досетят за рубеола, други не. Много характерно при тази инфекция са увеличените лимфни възли, хрема."
Усложненията при рубеола са свързани със засягане на ставите, развитие на артрити, по-рядко са възможни енцефалити със засягане на нервната система. Част от рисковите групи са бременните жени. „Желателно е, но за съжаление това не се прави – скрининг преди забременяване, за да се провери какво е прекарала жената,, дали е ваксиниран, да знаем какво да очакваме по време на бременността. Защото ако настъпи инфектиране, особено в първия триместър, има риск от спонтанен аборт, мъртво раждане, развитие на вродени дефекти на новороденото“ – подчерта д-р Баймакова. Тя акцентира и върху най-честите аномалии, свързани с вродената рубеола – очите /катаракта, ретинопатия, глаукома/, сърдечно-съдовата система едностранна или двустранна глухота. Впоследствие се засяга черен дроб, слезка, нервна система, изоставане в растежа, бъбречни аномалии, костите. Това са дефекти, които особено в първия триместър ако се установи инфекция с този вирус, по медицински индикации се препоръчва прекъсване на бременността.
Както при повечето вирусни заболявания, няма етиологично лечение, т.е лечението на рубеолата е симптоматично и патогенетично. Няма лекарство, което да спре развитието на вируса. Единственото, което може да се направи е превенцията, която е свързана с ваксинопрофилактиката. Тя е включена в тривалентната ваксина морбили-паротит-рубеола.
„Важно е да се следва имунизационния календар, да се следват препоръките на специалистите. Съветвам всяка млада жена, която планува бременност, поне 3 месеца преди това да си направи кръвно изследване, и ако трябва да се ваксинира. Защото ваксината е жива и тя не може да се поставя по време на бременност“ – каза в заключение гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София.
"Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова" можете да чуете в звуковия файл
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..