Георги Пейчинов е 70-годишен пенсионер, отруден, но „жилав човек“ както сам се определя. Още от социалистическо време отглежда картофи в самоковското поле, освен това работи и като охранител.
„В момента имам 5 декара, по-рано отглеждах и по 20, но помощниците отидоха в чужбина. Дъщерята и зетят са в Америка със „Зелена карта“ и сега няма кой да ми помага“ – коментира картофопроизводителят. Споделя, че работата не му тежи, по-трудна е реализацията, затова продава продукцията си на пътя Дупница – Самоков, където има повече движение. „Тук разчитам на редовни клиенти, защото те знаят какво купуват, аз знам какво им продавам и всички сме доволни“ – уточнява Георги Пейчинов.
Картофите, които продава варират от 60 стотинки до 1 лев за килограм, като цената зависи от едрината на продукцията. На въпрос: Защо картофите в магазина са толкова скъпи, над 1-1.20 лв. за килограм, Георги Пейчинов коментира, че има производители, които взимат много големи субсидии, които не използват по предназначение.
„Аз не взимам никакви субсидии, докато хората работят с много субсидии, там измамата е много голяма. Имитират, че садят – изорат, набраздят, взимат парите и въобще не вадят картофи. Това са земеделци измамници“ – категоричен е Георги Пейчинов. Споделя, че земята, която обработва не е негова, защото бюрокрацията е тежка и отказва производителите за узаконяват нивите си. Земята, която повечето производители използват в момента е общинска държавна собственост.
„Разходите за отглеждането на картофи са големи, въпреки това, ако някой дойде да ми изкупи картофите на 60 стотинки, съм на печалба. Доволен съм, има хора, които се обаждат по телефона, дори и от София, идват и си купуват само от мен“ – коментира още Георги Пейчинов.
Той споделя, че си обича работа си, затова се труди с удоволствие. Изкарва по 3 тона от декар и е доволен. Никога не е работил с кредити и по този начин оцелява. Категоричен е, че с картофопроизводство човек може да се препитава, важното е да работи с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пейчинов:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..