Георги Пейчинов е 70-годишен пенсионер, отруден, но „жилав човек“ както сам се определя. Още от социалистическо време отглежда картофи в самоковското поле, освен това работи и като охранител.
„В момента имам 5 декара, по-рано отглеждах и по 20, но помощниците отидоха в чужбина. Дъщерята и зетят са в Америка със „Зелена карта“ и сега няма кой да ми помага“ – коментира картофопроизводителят. Споделя, че работата не му тежи, по-трудна е реализацията, затова продава продукцията си на пътя Дупница – Самоков, където има повече движение. „Тук разчитам на редовни клиенти, защото те знаят какво купуват, аз знам какво им продавам и всички сме доволни“ – уточнява Георги Пейчинов.
Картофите, които продава варират от 60 стотинки до 1 лев за килограм, като цената зависи от едрината на продукцията. На въпрос: Защо картофите в магазина са толкова скъпи, над 1-1.20 лв. за килограм, Георги Пейчинов коментира, че има производители, които взимат много големи субсидии, които не използват по предназначение.
„Аз не взимам никакви субсидии, докато хората работят с много субсидии, там измамата е много голяма. Имитират, че садят – изорат, набраздят, взимат парите и въобще не вадят картофи. Това са земеделци измамници“ – категоричен е Георги Пейчинов. Споделя, че земята, която обработва не е негова, защото бюрокрацията е тежка и отказва производителите за узаконяват нивите си. Земята, която повечето производители използват в момента е общинска държавна собственост.
„Разходите за отглеждането на картофи са големи, въпреки това, ако някой дойде да ми изкупи картофите на 60 стотинки, съм на печалба. Доволен съм, има хора, които се обаждат по телефона, дори и от София, идват и си купуват само от мен“ – коментира още Георги Пейчинов.
Той споделя, че си обича работа си, затова се труди с удоволствие. Изкарва по 3 тона от декар и е доволен. Никога не е работил с кредити и по този начин оцелява. Категоричен е, че с картофопроизводство човек може да се препитава, важното е да работи с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Пейчинов:
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..