„След паническото пазаруване в петък, събота и неделя, за щастие никъде не се вдигна цената на основен хранителен продукт. Единственият продукт с по-висока цена, вследствие на тази паника, е лимонът, който през последните дни поскъпна с близо 60 стотинки. Опитали сме се да осигурим необходимите количества. Абсолютно добре логистиран е пазарът, има хранителни продукти от всички видове и достатъчно, дори в по-големи количества. И нека, хората не се подават на тази паника, защото тя е зловредна и не води до нищо добро“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той уточни, че най-търсените стоки до момента са трайните хранителни продукти - брашно, ориз, олио и захар, от които има достатъчни количества във всички магазини. Зърненият сектор е доста добре развит у нас и имаме запаси за поне две години.
„Това, което трябва да направят хората е да пазаруват нормирано, по малко, при строго спазване на санитарните изисквания и всичко ще бъде наред. Искам да изразя една благодарност на българските търговци, абсолютно адекватна реакция в дадената ситуация, нито един не си позволи да повиши цена, вследствие на засиленото търсене. Всички осигуриха необходимите количества храни, складовете и супермаркетите са заредени с достатъчно продукти, нека хората да бъдат спокойни“ – уточни още Владимир Иванов.
Той коментира и предприетите мерки за ограничаване на количествата хранителни продукти, продавани на един клиент, които вече се въведоха в някой хранителни магазини в Благоевград.
„Засега няма нужда от централизирано въвеждане на подобна мярка, защото може да се стигне до изхвърляне на продукти, което е грях. В момента нашата пазарна система работи много по-добре от много други, което ме учуди, нямаше драстична липса на храни, хората спазват културата на поведение в магазина, обстановката се успокоява, което е радващо. Вече се наблюдава една солидарност у българските граждани и това е много добре. Никой не бива да спекулира със солидарността в този момент“ – категоричен е Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..