Константин Качулев е председател на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград. За Радио Благоевград той коментира създалото се напрежение и отправените упреци за спекула към магистър-фармацевтите в страната. Регионалната фармацевтична колегия се присъединява към апела на всички работещи аптеки в страната, сподели Константин Качулев и подчерта, че фармацевтите са медицински специалисти, а аптеките – здравни заведения, като рискът при тях е завишен, защото са на първа линия.
По думите му към този момент няма осигурени предпазни средства за фармацевтите.
„Колегите се спасяват по места самостоятелно, който както може. Имаше информация, че такива средства ще бъдат осигурени за всички медицински специалисти, които са на първа линия. Аз мога да твърдя, че фармацевтите са даже преди първата линия, защото обикновено поемат тежкия удар на първата среща с пациенти, които могат трудно да бъдат диагностицирани. Евентуално трябва да се направи трияж (сортировка) едва ли не на външен вид по първоначални белези – кашля ли, зачервен ли е , има ли оплаквания“, каза председателят на РФК – Благоевград Константин Качулев. Фармацевтите в цялата Благоевградска област работят ежедневно, обясни Качулев и отправи призив към всички граждани и държавни органи да се реагира уважително и с респект към фармацевтите – войниците, които са пред първата линия.
„ Получавам обаждания не само от областта, но и от цялата страна, че фармацевтите изнемогват. Тези хора изпълняват своята длъжност пред обществото не само като фармацевти“, коментира Качулев. В ситуацията на пандемия и извънредно положение аптеките са здравното звено, което работи в пряк контакт с пациентите. Но как могат да бъдат предпазени фармацевтите, които обслужват и болни, и здрави и има ли осигурени лични предпазни средства, Качулев обясни:
„ Има лични предпазни средства, които правителството пое ангажимент да осигури за медицинските специалисти. Нека бъдат така добри да ги осигурят възможно най-бързо! Лекарствоснабдяването е едно от най-регулираните звена. Ако има материали те могат да бъдат доставени веднага с един етикет „Не е за продажба“, само за предпазване на фармацевтите. Нека държавата влезе в своята роля и да осигури такива предпазни средства за първото звено в системата на здравеопазването. Да не ни третират като търговци. Крайно разочаровани и обидени са колегите от изказването на председателя на Националния оперативен щаб, че ще се отнемат лицензи. Отнемане на лицензи за даване на лекарство по лекарско предписание без рецепта не може да стане“
Председателят на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград Качулев отбеляза, че първоначалните препоръки на Оперативния щаб са били да не се струпват хора пред лекарските кабинети, за да не се създава предпоставка за разпространяване на COVID-19, но в момента пациентите са изнесени на опашки пред аптеките.
Той обърна внимание, че много от аптеките в момента са без предпазни стъкла. В някои се поставят сега, за да може да ограничат заразяването, което става по въздушно-капков път. Много от аптеките работят с удължено работно време, за да могат да покрият търсенето на лични предпазни средства, на лекарства без и с лекарско предписание, информира още Качулев.
„Много от колегите работят извънредно, а извънредната работа води до стрес, който понижава имунната система. Те са най-сериозно изложени на развитие на заболяването. Масата от работещи фармацевти са на възраст над 55 години, което още по-силно застрашава тяхното здраве. Това са нашите притеснения. Колегите бяха обидени на изявлението на Националния оперативен щаб. И тук сме категорични, че така не се процедира – с тежки проверки. Нека бъде уважен труда на фармацевта, да може да обслужи първо пациента. Ако заради проверка аптеката затвори в малкия град или на село, какво правим?!“, коментира още за Радио Благоевград Константин Качулев.
Подробностите от интервюто на Агнес Манова с Константин Качулев.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..