Константин Качулев е председател на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград. За Радио Благоевград той коментира създалото се напрежение и отправените упреци за спекула към магистър-фармацевтите в страната. Регионалната фармацевтична колегия се присъединява към апела на всички работещи аптеки в страната, сподели Константин Качулев и подчерта, че фармацевтите са медицински специалисти, а аптеките – здравни заведения, като рискът при тях е завишен, защото са на първа линия.
По думите му към този момент няма осигурени предпазни средства за фармацевтите.
„Колегите се спасяват по места самостоятелно, който както може. Имаше информация, че такива средства ще бъдат осигурени за всички медицински специалисти, които са на първа линия. Аз мога да твърдя, че фармацевтите са даже преди първата линия, защото обикновено поемат тежкия удар на първата среща с пациенти, които могат трудно да бъдат диагностицирани. Евентуално трябва да се направи трияж (сортировка) едва ли не на външен вид по първоначални белези – кашля ли, зачервен ли е , има ли оплаквания“, каза председателят на РФК – Благоевград Константин Качулев. Фармацевтите в цялата Благоевградска област работят ежедневно, обясни Качулев и отправи призив към всички граждани и държавни органи да се реагира уважително и с респект към фармацевтите – войниците, които са пред първата линия.
„ Получавам обаждания не само от областта, но и от цялата страна, че фармацевтите изнемогват. Тези хора изпълняват своята длъжност пред обществото не само като фармацевти“, коментира Качулев. В ситуацията на пандемия и извънредно положение аптеките са здравното звено, което работи в пряк контакт с пациентите. Но как могат да бъдат предпазени фармацевтите, които обслужват и болни, и здрави и има ли осигурени лични предпазни средства, Качулев обясни:
„ Има лични предпазни средства, които правителството пое ангажимент да осигури за медицинските специалисти. Нека бъдат така добри да ги осигурят възможно най-бързо! Лекарствоснабдяването е едно от най-регулираните звена. Ако има материали те могат да бъдат доставени веднага с един етикет „Не е за продажба“, само за предпазване на фармацевтите. Нека държавата влезе в своята роля и да осигури такива предпазни средства за първото звено в системата на здравеопазването. Да не ни третират като търговци. Крайно разочаровани и обидени са колегите от изказването на председателя на Националния оперативен щаб, че ще се отнемат лицензи. Отнемане на лицензи за даване на лекарство по лекарско предписание без рецепта не може да стане“
Председателят на Регионалната фармацевтична колегия Благоевград Качулев отбеляза, че първоначалните препоръки на Оперативния щаб са били да не се струпват хора пред лекарските кабинети, за да не се създава предпоставка за разпространяване на COVID-19, но в момента пациентите са изнесени на опашки пред аптеките.
Той обърна внимание, че много от аптеките в момента са без предпазни стъкла. В някои се поставят сега, за да може да ограничат заразяването, което става по въздушно-капков път. Много от аптеките работят с удължено работно време, за да могат да покрият търсенето на лични предпазни средства, на лекарства без и с лекарско предписание, информира още Качулев.
„Много от колегите работят извънредно, а извънредната работа води до стрес, който понижава имунната система. Те са най-сериозно изложени на развитие на заболяването. Масата от работещи фармацевти са на възраст над 55 години, което още по-силно застрашава тяхното здраве. Това са нашите притеснения. Колегите бяха обидени на изявлението на Националния оперативен щаб. И тук сме категорични, че така не се процедира – с тежки проверки. Нека бъде уважен труда на фармацевта, да може да обслужи първо пациента. Ако заради проверка аптеката затвори в малкия град или на село, какво правим?!“, коментира още за Радио Благоевград Константин Качулев.
Подробностите от интервюто на Агнес Манова с Константин Качулев.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..