Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аплодисменти за българските учители

Силвия Спасова

Онлайн обучението по време на извънредното положение се превърна в голямо предизвикателство за мнозина учители. Имаше много "За" и много "Против", имаше много съмнения, но сега има много възторжени възгласи и от страна на колегите, и от страна на родителите – това сподели в предаването "Днес" на Радио Благоевград началната учителка Силвия Спасова.

Силвия Спасова е учителка на 3 клас в XI Основно училище "Христо Ботев" в Благоевград. Сега училището тъжно е замлъкнало. Дворът е пуст... Реакциите на учениците по време на час се измерват с лайкове и различни емотикони – сърце, смях, учудване, сълзи и гняв – толкова са възможностите...

"Много съжалявам, че не съм сред чиновете и децата, но трябва да се справим и с това предизвикателство" – споделя Силвия Спасова и с голямо усърдие за кратко време "влиза в час" с технологиите и прави своята затворена социална група "Златната ябълка". В затворената фейсбук група влизат нейните ученици и техните родители или по–големи братя или сестри, или баба и дядо. Уроците са от 09:00 до 12:00 часа, набляга се на български език и математика, но се опитват да имат и уроци по музика и изобразително изкуство, прави се и физзарядка. Разбера се има и голямо междучасие, и няколко по-малки. Учителката се включва на живо, децата я виждат, а тя вижда само техните реакции с емотикони. След "часовете" учителката проверя снимките на домашните работи и пише коментари под тях. 

"Най-хубавото в тази ситуация на извънредно положение е, че не изоставяме децата. Те се чувстват длъжни да застанат пред екраните, но не просто по задължение, а го правят с желание, с желание и интерес правят уроците. И те се чувстват ангажирани. Това стоене у дома не безцелно." – казва Силвия Спасова. 

Учителката изразява благодарност и към родителите и към учениците, защото без тяхното желание и участие няма как да се случи всичко това. И като истински учител, вади поука от новата ситуация, в която се намира светът: "Не знаем какво ни чака, какво е бъдещето пред света, но трябва да помислим за човешката алчност, глупост, за това колко малко ни е нужно и с колко малко можем да бъдем щастливи, и колко по-простичко да живеем. Да помислим за природата, която ни дава своите уроци!"

Силвия Спасова можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20