„Потребителите трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски. Министерството на здравеопазването е компетентно по отношение на медицинските маски, Комисията за защита на потребителите е компетентна по отношение на хигиенните маски, а Държавната агенция по метрологичен и технически надзор е компетентен орган по отношение на маските, които се използват като лични предпазни средства“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.
Тя уточни, че има разлика в маските, които използват медицинските лица и тези, които са предназначени за лични предпазни средства, тъй като средата, в която се използват е различна. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти.
„Важно е да уточним, че няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19“ – уточни Вася Миланова, според която, след направени проучвания, от Световната здравна организация препоръчват личните предпазни средства като подходящи за предпазване от коронавируса.
„Най-често използвани са еднократните предпазни маски от типSSP, за тях е предвиден европейски стандарт, който предвижда категоризацията им в три нива на защита: SSP 1, които филтрират външния въздух 50 %, маските от пита SSP 2 филтрира 92 % от външния въздух и маските от тип SSP 3, които филтрират 98 % от външния въздух. Забелязвате, че няма на 100 % филтриране на външния въздух“ – обяснява Вася Миланова от държавната агенция по метрологичен и технически надзор.
Относно личните предпазни средства също има Европейски регламент, който се отнася за всички страни-членки. Трябва да носят задължително маркировка на съответствие СЕ, трябва да се придружават задължително от инструкция за употреба на български език и ЕО декларация за съответствие, издадена от производителя, която да е достъпна за потребителя. Това означава, че тя или придружава продукта в инструкцията за употреба е обявен линк, на който потребителят може да я намери в електронен вид. Тези изисквания трябва да съпътстват всяка отделна бройка маска, която се продава като лично предпазно средство.
„В инструкцията за употреба на български език, задължително производителя трябва да информира за начина на поставяне на маската, нейното съхранение, когато не я носим, на почистване, ако такова е предвидено и на срока на годност на употреба и други неща. От всички тези информации, потребителят може да разбере, дали маската отговаря на Регламента за лични предпазни средства“ – коментира още Вася Миланова.
Надзорът на пазара показва, че голяма част от тези маски се доставят от водещи европейски производители, който са изпълнили напълно изискванията на Регламента. В България засега няма производител на лични предпазни средства от типа полумаски. Фирмите, които в момента произвеждат маски у нас, са хигиенни, те са достатъчно сигурни за общо ползване, това са и така наречените еднопластови маски, те не са лични предпазни средства, а хигиенни.
„В Условията на тази пандемия, нашите усилия не са синтезирани към установяване на нарушения, а към подпомагане на бизнеса и на всички, които помагат да не изпаднем в положение, в каквото изпаднаха много държави по света“ – коментира още Вася Миланова държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вася Миланова:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..