„Трябва да успокоим земеделците, че засега няма щети от падналия сняг върху овошките в кюстендилско. Този сняг трябваше да се случи много по-рано, но дори и сега, в началото на пролетта, този сняг е добре дошъл за овощните насаждения в кюстендилския регион. Тъй като, последното застудяване преди една седмица, задържа развитието на овощните култури, сега се надяваме допълнително да задържи тяхното развитие и вместо вреда, този сняг да се окаже полезен за тях“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник – директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Той уточни, че снежната покривка в кюстендилско след последния сняг е била около 7-8 сантиметра, а минималната температура е паднала до минус 1, минус 2 градуса, което не е било фатално за овощните насаждения.
„При различните овощни видове, критичните минимални температури са различни, но най-общо можем да обобщим, че при минус 1, минус 2 градуса, когато са „на бутон“, т.е. все още не са отворени цветовете, няма никакъв проблем овошките да издържат. Критично се явява времето при отваряне на цветовете и след прецъфтяването, тогава вече минималните температури от минус 1 градус са фатални за цветовете, а за младите завързчета, дори и 0 градуса“ – уточни Димитър Сотиров.
Земеделският експерт коментира още, че коронавирусът няма как да навреди директно на черешопроизводството, но косвено, неминуемо ще окаже влияние.
„Първо, трябва да видим каква ще бъде ситуацията в Европа, там, където продаваме черешите. Ако не се отворят пазарите, стопаните няма да могат да реализират черешовата реколта, ако я има. Другият момент ще бъде по отношение на прибирането на реколтата – как ще се направят бригади. Знаем, че по Закон, повече от двама човека не трябва да се събират на едно място, но в момента трябва да се довършва резитбата, има и други агротехнически мероприятия, а ограничителните мерки, които предприе правителството, ще ограничат работата по полето. Това ще окаже косвено отражение върху цялостното земеделие“ – категоричен е Димитър Сотиров.
Във връзка с предприетите мерки за ограничаване на пътуванията между отделните населени места, земеделският експерт уточни, че всеки стопанин, който има насаждения, извън населеното място, където живее, трябва да отиде пари кмета на населеното място, където се намират насажденията му и да получи служебна бележка или удостоверение, което доказва, че определеното лице има земеделска земя в даденото място. Така, земеделският производител ще може да премине през КПП-тата и да стигне до нивата си, но трябва да има повече такива документи, защото те остават на пропускателните пунктове и трябва да се попълват ден за ден.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..