Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засега няма щети върху овошките в кюстендилско

„Трябва да успокоим земеделците, че засега няма щети от падналия сняг върху овошките в кюстендилско. Този сняг трябваше да се случи много по-рано, но дори и сега, в началото на пролетта, този сняг е добре дошъл за овощните насаждения в кюстендилския регион. Тъй като, последното застудяване преди една седмица, задържа развитието на овощните  култури, сега се надяваме допълнително да задържи тяхното развитие и вместо вреда, този сняг да се окаже полезен за тях“ – коментира за Радио Благоевград доц. д-р Димитър Сотиров, заместник – директор на Института по земеделие в Кюстендил.

 Той уточни, че снежната покривка в кюстендилско след последния сняг е била около 7-8 сантиметра, а минималната температура е паднала до минус 1, минус 2 градуса, което не е било фатално за овощните насаждения.

„При различните овощни видове, критичните минимални температури са различни, но най-общо можем да обобщим, че при минус 1, минус 2 градуса, когато са „на бутон“, т.е. все още не са отворени цветовете, няма никакъв проблем овошките да издържат. Критично се явява времето при отваряне на цветовете и след прецъфтяването, тогава вече минималните температури от минус 1 градус са фатални за цветовете, а за младите завързчета, дори и 0 градуса“ – уточни Димитър Сотиров.

Земеделският експерт коментира още, че коронавирусът няма как да навреди директно на черешопроизводството, но косвено, неминуемо ще окаже влияние.

„Първо, трябва да видим каква ще бъде ситуацията в Европа, там, където продаваме черешите. Ако не се отворят пазарите, стопаните няма да могат да реализират черешовата реколта, ако я има. Другият момент ще бъде по отношение на прибирането на реколтата – как ще се направят бригади. Знаем, че по Закон, повече от двама човека не трябва да се събират на едно място, но в момента трябва да се довършва резитбата, има и други агротехнически мероприятия, а ограничителните мерки, които предприе правителството, ще ограничат работата по полето. Това ще окаже косвено отражение върху цялостното земеделие“ – категоричен е Димитър Сотиров.

 Във връзка с предприетите мерки за ограничаване на пътуванията между отделните населени места, земеделският експерт уточни, че всеки стопанин, който има насаждения, извън населеното място, където живее, трябва да отиде пари кмета на населеното място, където се намират насажденията му и да получи служебна бележка или удостоверение, което доказва, че определеното лице има земеделска земя в даденото място. Така, земеделският производител ще може да премине през КПП-тата и да стигне до нивата си, но трябва да има повече такива документи, защото те остават на пропускателните пунктове и трябва да се попълват ден за ден.

 Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Сотиров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05