„Много видове животни, бозайници най-вече, боледуват от коронавируси, но те са различни при повечето видове. Тоест, птиците боледуват от един вид, крави, овце, кози и други преживни животни от друг вид, кучета и котки от трети вид. Котките не могат да предават котешки коронавирус към кучетата и обратно, съответно това важи и за хората. Този щам COVID-19, който е при хората, не може да заразява животните и няма все още доказан случай на заразено животно с него, т.е., те не могат да го пренасят“ – коментира за Радио Благоевград д-р Симеон Маджаров, собственик на ветеринарна клиника в столицата.
На въпрос, относно спекулациите в социалните мрежи, че коронавирусът COVID-19 е тръгнал от пазара за животни в китайския град Ухан, д-р Маджаров отговори, че ветеринарните лекари се борят отдавна с този вид заболявания при животните и ако това е вярно, то „досега повечето от ветеринарите не трябваше да са живи“.
Ветеринарният лекар уточни, че котешкият и кучешкият коронавирус не могат да бъдат заразни за човека.
„Има разлика между кучешкият и котешкият коронавирус, които обикновено протичат със стомашни проблеми - разстройство, повръщане, но няма доказана връзка с такива проблеми на човешкия храносмилателен тракт. Тоест, твърдя, че такава инфекция, няма как да се предава от животно на човек и е безопасно“ – категоричен е д-р Симеон Маджаров.
Той посъветва в ситуацията, в която се намираме, всеки от нас да спазва много добра лична хигиена.
„Когато се пипа животно, след това задължително да се измиват ръцете, особено на малките деца, които пипат навсякъде и след това често поставят ръцете в устата. Лапичките на животното трябва да се измиват и почистват след всяко излизане. Това са елементарни хигиенни навици, колкото и банални да са, това е най-добрата превенция срещу всякакви заболявания -бактериални, паразитни и вирусни. Доста често наблюдавам практиката, собствениците на домашни любимци да ги оставят да се отглеждат на самотек. А те, имат нужда от грижи и специално отношение. Масово виждам все още собственици на домашни любимци да се събират на полянките, което е недопустимо. Някой стопани се държат доста неотговорно, което е притеснително“ – допълни още д-р Маджаров.
Според него, не трябва да забравяме максимата че, ако „хуманният лекар лекува човека, ветеринарният лекува човечеството“ и апелира, да бъдем по-отговорни не само, заради себе си в дългосрочен план, но и заради другите около нас.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Маджаров:
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..