„Св. Синод благославя и подкрепя напълно усилията на държавните институции, насочени към запазване живота и здравето на българския народ. В съответствие с изискванията на държавните институции, призовава вярващите християни да останат по домовете си“. Това се казва в обръщение на Св. Синод след срещата на Българския патриарх Неофит и епарийските митрополити с вицепремиера Томислав Дончев, генерал проф. Венцислав Мутафчийски и Емил Велинов, директор на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет, по повод създалата се извънредна ситуация в страната заради пандемията от коронавирус и предстоящите Великденски празници.
„Храмовете продължават да бъдат отворени, богослужения ще се извършват. Видимо е, че посещаемостта е много занижена в този период, хората са предпазливи, внимателни, съобразяват се с разпоредбите. За най-натоварените дни около Цветница и Великден, в които богослуженията при определени моменти са свързани с присъствието на много хора: нашето виждане е свещниците да се изведат пред и около храмовете, както и раздаването на върбовите клонки извън храмовете. Огънят, който се изнася от Светия олтар, за да се запалят свещите: тази година това ще се случи извън храма, предвид ситуацията. Ще има съдействие и от органите на реда за да се спазва най-вече необходимата дистанция“ – това каза в интервю за Радио Благоевград Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Той допълни, че „самата Света литургия, няма как, но може в определени случаи да бъде извън храма, а това ще бъде съобразно особеностите по места. Но всичко онова, което е свързано със самата служба и празника и предизвиква създаването на опашки и струпването на хора – това ще бъде изнесено пред храмовете. На практика това се извършваше и до сега на тези празници. Нашият призив е в такива моменти всеки да се съобразява с реда, който ще се въвежда по места. Той ще бъде огласяван от църковните служители и свещениците. Ще разчитаме и на местните органи на реда“.
Св. Синод призовава вярващите християни да останат по домовете си. „Никой няма да бъде осъден или не уважен заради изборът му в тази ситуация, в която ще ни заварят празниците. Това е една жертва, която този, който остава в дома си прави спрямо себе си, за да опази и другите хора. Не е лесно човек да жертва една толкова съкровена духовна потребност, която има – да отиде в храм, да участва в богослужението. Но има хора, които го правят с ясното съзнание, че това е необходимо, за да се преодолее по-леко и по-бързо този период на пандемията“ – каза Митрополит Серафим.
Чудото на Великден идва с Благодатния огън. Храмът на Гроба Господен в Йерусалим – главното светилище на християнския свят, преди дни бе затворен за една седмица заради пандемията от коронавирус.
„Историята помни само един такъв случай – каза Митрополит Серафим, в който други вероизповедания са допринесли да бъде затворен храма. От тях са влезли в самия Божи гроб, за да получат огъня. Но огъня избива през една от колоните и излиза отвън на двора, където са били православните християни. Тази колона стои и днес като разцепена от гръм на фасадата на Храма на Възкресението“.
Духовният водач на Пиринско изрази надеждата, че чудото с Благодатния огън ще го има и тази година като свидетелство на Христовото възкресение. Той припомни, че традицията да бъде донасян огъня от Божи гроб е от около 20 години. „Празникът в никакъв случай не се омаловажава, дори и огъня да бъде запален и изнесен от Светия олтар във всеки храм, в който се извършва богослужение. Тази година решихме като символ на единството ни, общата ни надежда и като Църква, дори и да няма възможност да се отиде до Божи гроб и да се получи от там директно запален Благодатния огън, той ще бъде взет от ръцете на българския патриарх Неофит и ще бъде занесен по съответните епархии в страната ни“ – каза Митрополит Серафим.
„Моята молитва за всички е да даде Господ търпение, да помогне на всички да пренесем тези изпитания - с твърдост до край, да вярваме, че Бог допуска това, за да получим някаква по-голяма полза. Дай, Боже Господ да ни даде разум да открием, да проумеем онова, което е полезно, и което можем да извлечем от тези скърби, в които се намираме сега! Разбира се, преди всичко се моля да бъде запазен животът и здравето на всички и излизайки от това изпитание да бъдем още по-отговорни едни към други, но и любовта помежду ни да се умножи. Да бъдем единни, единомислени, единодействени във всяко едно отношение, което е полезно“.
Интервюто на Лалка Радкова с митрополит Серафим можете да чуете в звуковия файл – >
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..