„Св. Синод благославя и подкрепя напълно усилията на държавните институции, насочени към запазване живота и здравето на българския народ. В съответствие с изискванията на държавните институции, призовава вярващите християни да останат по домовете си“. Това се казва в обръщение на Св. Синод след срещата на Българския патриарх Неофит и епарийските митрополити с вицепремиера Томислав Дончев, генерал проф. Венцислав Мутафчийски и Емил Велинов, директор на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет, по повод създалата се извънредна ситуация в страната заради пандемията от коронавирус и предстоящите Великденски празници.
„Храмовете продължават да бъдат отворени, богослужения ще се извършват. Видимо е, че посещаемостта е много занижена в този период, хората са предпазливи, внимателни, съобразяват се с разпоредбите. За най-натоварените дни около Цветница и Великден, в които богослуженията при определени моменти са свързани с присъствието на много хора: нашето виждане е свещниците да се изведат пред и около храмовете, както и раздаването на върбовите клонки извън храмовете. Огънят, който се изнася от Светия олтар, за да се запалят свещите: тази година това ще се случи извън храма, предвид ситуацията. Ще има съдействие и от органите на реда за да се спазва най-вече необходимата дистанция“ – това каза в интервю за Радио Благоевград Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Той допълни, че „самата Света литургия, няма как, но може в определени случаи да бъде извън храма, а това ще бъде съобразно особеностите по места. Но всичко онова, което е свързано със самата служба и празника и предизвиква създаването на опашки и струпването на хора – това ще бъде изнесено пред храмовете. На практика това се извършваше и до сега на тези празници. Нашият призив е в такива моменти всеки да се съобразява с реда, който ще се въвежда по места. Той ще бъде огласяван от църковните служители и свещениците. Ще разчитаме и на местните органи на реда“.
Св. Синод призовава вярващите християни да останат по домовете си. „Никой няма да бъде осъден или не уважен заради изборът му в тази ситуация, в която ще ни заварят празниците. Това е една жертва, която този, който остава в дома си прави спрямо себе си, за да опази и другите хора. Не е лесно човек да жертва една толкова съкровена духовна потребност, която има – да отиде в храм, да участва в богослужението. Но има хора, които го правят с ясното съзнание, че това е необходимо, за да се преодолее по-леко и по-бързо този период на пандемията“ – каза Митрополит Серафим.
Чудото на Великден идва с Благодатния огън. Храмът на Гроба Господен в Йерусалим – главното светилище на християнския свят, преди дни бе затворен за една седмица заради пандемията от коронавирус.
„Историята помни само един такъв случай – каза Митрополит Серафим, в който други вероизповедания са допринесли да бъде затворен храма. От тях са влезли в самия Божи гроб, за да получат огъня. Но огъня избива през една от колоните и излиза отвън на двора, където са били православните християни. Тази колона стои и днес като разцепена от гръм на фасадата на Храма на Възкресението“.
Духовният водач на Пиринско изрази надеждата, че чудото с Благодатния огън ще го има и тази година като свидетелство на Христовото възкресение. Той припомни, че традицията да бъде донасян огъня от Божи гроб е от около 20 години. „Празникът в никакъв случай не се омаловажава, дори и огъня да бъде запален и изнесен от Светия олтар във всеки храм, в който се извършва богослужение. Тази година решихме като символ на единството ни, общата ни надежда и като Църква, дори и да няма възможност да се отиде до Божи гроб и да се получи от там директно запален Благодатния огън, той ще бъде взет от ръцете на българския патриарх Неофит и ще бъде занесен по съответните епархии в страната ни“ – каза Митрополит Серафим.
„Моята молитва за всички е да даде Господ търпение, да помогне на всички да пренесем тези изпитания - с твърдост до край, да вярваме, че Бог допуска това, за да получим някаква по-голяма полза. Дай, Боже Господ да ни даде разум да открием, да проумеем онова, което е полезно, и което можем да извлечем от тези скърби, в които се намираме сега! Разбира се, преди всичко се моля да бъде запазен животът и здравето на всички и излизайки от това изпитание да бъдем още по-отговорни едни към други, но и любовта помежду ни да се умножи. Да бъдем единни, единомислени, единодействени във всяко едно отношение, което е полезно“.
Интервюто на Лалка Радкова с митрополит Серафим можете да чуете в звуковия файл – >
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..