Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. 

В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им. 

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:

Какво прави ЕС срещу дезинформацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.

Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Статията е по материали от Европейския парламент.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четири демомашини за пробно гласуване в Кюстендилско

Четири демомашини за пробно гласуване получи днес Районната избирателна комисия в Кюстендил. Машините ще бъдат разпределяни по график за деветте общини в областта. Две от машините, в Кюстендил и Дупница, ще бъдат на разположение на избирателите постоянно до изборите, каза председателят на РИК Венцеслав Механджийски. Всяка една от по-малките общини в..

публикувано на 20.05.24 в 18:01

Камион, натоварен със скална маса, се е обърнал на АМ „Струма”

 Пътният инцидент е станал този следобед край Перник. Тежкотоварният автомобил се е ударил в спрял лек автомобил, в който е нямало хора, след което се е обърнал, а скалната маса се е изсипала на платното. Шофьорът на камиона е транспортиран в пернишката болница. Заради катастрофата временно е ограничено движението в активната лента при 16-ти километър..

публикувано на 20.05.24 в 17:38

Черешовата кампания в Кюстендилско започва на 1 юни

Кампанията по изкупуване на черешите и прибиране на реколтата в община Кюстендил започва от 1 юни. Предстои да бъде издадена и заповед, която да указва работното време за бране и изкупуване на черешите. Продукцията ще се прибира в часовете между 7:00 до 20:00 часа, а ще се изкупува в часовете между 9:00 до 22:00 часа. "Надявам се да има спокойна..

публикувано на 20.05.24 в 16:42

Благоевград отбелязва 24 май с богата програма

Тържествени събития ще се проведат по повод 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост и празник на Благоевград. Програмата започва пред паметника на Св. св. Кирил и Методий в 11:00 ч., където ще се проведе ритуал по полагане на цветя. След 11:15 ч. към площад "Македония"..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Празник на медоносната пчела в Благоевград

Световният ден на медоносната пчела беше отбелязан с богата програма в Благоевград. Празникът се състоя на площадното пространство при Регионалния исторически музей и Младежкия дом. Светът на медоносните пчели и необятните ползи от тях бяха във фокуса на детския празник в Благоевград.  Празникът откри зам.-кметът по култура..

публикувано на 20.05.24 в 13:30

Социалната комисия се събира извънредно заради пенсиите

Парламентарната социална комисия се събира на извънредно заседание. То е насрочено за 14 часа. В дневния му ред е включена само една точка - проект на решение, с което да се задължат представителите на правителството в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят вдигане на пенсиите с 11 процента. За утре е насрочено и извънредно..

публикувано на 20.05.24 в 13:28

Вторникът - слънчев. Срядата и четвъртъкът обаче пак ще са дъждовни

През нощта облачността над страната ще се разкъса и намалее, над повечето райони до предимно ясно. По-значителна ще остане облачността само над югозападните райони, където на отделни места е възможно да превали слаб дъжд, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Атмосферното налягане ще..

публикувано на 20.05.24 в 13:03