Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която пречи на овладяването на епидемията. 

В блогове и в социалните мрежи могат да се открият всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове "се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им. 

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Вижте информацията, която предоставят от Европейския парламент:

Какво прави ЕС срещу дезинформацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната ("алтернативната") десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейския съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Открийте истината за много от популярните митове за коронавируса в този блог.

Толкова ли е опасна е дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация!

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Статията е по материали от Европейския парламент.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиерът Желязков лично поздрави папа Лъв XIV

Министър-председателят Росен Желязков лично поздрави папа Лъв XIV, който беше интронизиран днес. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана, когато с папата се видяха ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието. "Уверих го, че отношенията между българската държава и Ватикана ще продължат да се развиват..

публикувано на 18.05.25 в 18:00

Тошко Йорданов: Ако няма промени, БНР не може да функционира по начина отпреди 1989 г.

Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти. Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов в интервю за..

публикувано на 18.05.25 в 15:31

Американският университет в България връчи дипломите на поредния випуск

Студенти от 31-ия випуск на Американският университет в България получиха своите дипломи на тържествена церемония. На нея присъстваха кметът на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на общинския съвет Антоанета Богданова и заместник-посланикът на САЩ у нас – Мартин Макдауъл. Тази година АУБ дипломира 255 бакалаври, които получават..

публикувано на 18.05.25 в 13:39

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник отново е под карантина

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник отново е под карантина.  Регистрирани са два нови случая на болестта гана, което налага въвеждането на ограничителни мерки, каза секретарят на общината Мартин Жлябинков. Карантинният период ще продължи до 18 юни. Решението е взето, за да се ограничи разпространението на заразата сред..

публикувано на 18.05.25 в 13:19

Историческият музей в Дупница се включва в символичния протест под надслов “За достойни възнаграждения”

Историческият музей в Дупница се включва в символичния протест под надслов “За достойни възнаграждения”, който се провежда  днес, в  Международния ден на музеите. Протестът е организиран от Национална федерация „Култура” към КТ „Подкрепа”.  Исканията са за увеличаване на основния държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%,..

публикувано на 18.05.25 в 12:23

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана, където на площад "Свети Петър" ще присъства на тържествената литургия по повод началото на понтификата на Негово Светейшество папа Лъв XIV. Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия..

публикувано на 18.05.25 в 11:27

Слънчево време

Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места в низините, главно в Южна България, ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат предимно между 4° и 9. Максималните температури ще бъдат между 18° и 23° градуса.

публикувано на 18.05.25 в 07:19