Днес се навършват 21–а години от кончината на Неврокопския митрополит Пимен. За 10 часа бе насрочено началото на панихидата в памет на дядо Пимен. Панихидата беше отслужена от петима свещеници, начело с отец Андон Шавулев. Те почетоха годишнината на гроба на Неврокопския митрополит Пимен, който се намира в двора на храма „Въведение Богородично“ в старинния квартал „Вароша“ на Благоевград. Напълно в духа на църковните канони, бяха раздадени питка, жито и вино. Свещенослужителите спазиха всички правила за безопасност в условията на извънредно положение“.
Отец Филип Бележков от град Банско е един от духовниците, които са имали щастието да познават Неврокопския митрополит Пимен.
„Той винаги искаше да има добри свещеници, които проповядват вярата. Той винаги държеше на това, миряните да се чувстват свободни да изповядват своята вяра“, каза отец Филип и припомни неговите думи „Аз не съм част от бъдещето. Аз съм част от миналото, но залагам себе си за вашето бъдеще“.
„Много храмове се построиха по негово време, възобновиха се параклиси, много свещеници бяха въведени в лоното на църквата. Това, което искаше дядо Пимен да види, ето сега ние се радваме на всичко това, което той остави като наследство на нашия народ“, посочи отец Филип Бележков. (чуйте звуковия файл)
Светското име на митрополит Пимен е Деян Неделчев Енев. Роден е на 22 юни 1906 година в Чирпан. На 3 август 1952 година е избран за неврокопски митрополит. Пимен Неврокопски е автор на книга за Неофит Рилски. Почива на 10 април 1999 година в София. Погребан е до катедралния храм "Въведение Богородично“ в Благоевград.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..